Yandex Metrica

Sitede Ara

İsrail'den Hamas'ın ateşkes kararına ilişkin açıklama: Mossad'a iletildi

İsrail'den Hamas'ın ateşkes kararına ilişkin açıklama: Mossad'a iletildi

İsrail, işgalini ve saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde taraflar arasında müzakere edilen ateşkese ilişkin Hamas'ın yanıtının Katar aracılığıyla Mossad'a iletildiğini ve kapsamlı biçimde değerlendirildiğini duyurdu.  

Dünya

08.02.2024, 19:38

Gazze Şeridi'nde devam eden İsrail soykırımlarının durdurulması için yürütülen ateşkes görüşmelerinde yeni gelişmeler yaşandı. Hamas, ateşkes kararını Mısır ve Katar'a ilettiğini açıklamasının ardından İsrail'den açıklama geldi. 

Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani, Hamas’ın İsrail ile yeni esir takası anlaşmasına dair sunulan teklife yanıt verdiğini belirterek, “Hamas'ın teklif hakkında bazı yorumları oldu ancak genel olarak olumlu olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Gizli yürütülen hayalet İHA deşifre oldu: Çok verimli, çok sessiz! Gizli yürütülen hayalet İHA deşifre oldu: Çok verimli, çok sessiz! Haberi Görüntüle

HAMAS: "ATEŞKES TAKLİFİNE OLUMLU BİR RUHLA KARŞILIK VERDİK"

Katar'ın açıklamasından sonra konuyla ilişkin bir açıklama da Hamas'tan geldi. Hamas: "Tam ve topyekun ateşkes, çatışmaların sona ermesi, insani yardım vaadi, Gazze Şeridi'nin restorasyonu ve ablukanın kaldırılması talebiyle ateşkes teklifine olumlu bir ruhla karşılık verdik." açıklamasında bulundu.

Image

Tüm gözler damadın üzerindeydi! Dünyanın en pahalı düğününde dikkat çeken detay ortaya çıktı! Tüm gözler damadın üzerindeydi! Dünyanın en pahalı düğününde dikkat çeken... Haberi Görüntüle

BLİNKEN İLE SİSİ ESİR TAKASI ANLAŞMASINDA SON DURUMU DEĞERLENDİRDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Orta Doğu turunun ikinci durağında Mısır'ı ziyaret eden Blinken ile Sisi arasındaki görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre Blinken ile Sisi, Kahire'deki görüşmede İsrail ile Hamas arasındaki olası esir takası anlaşmasında gelinen son durumu kapsamlı şekilde değerlendirdi.

Mısır'a bu süreçteki "öncü" rolü için teşekkür eden Blinken, Gazzelilerin yerlerinden edilmesine yönelik hiçbir yaklaşımı kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Gazze'de yaşayan Filistinlilere daha fazla insani yardım ulaştırılması konusundaki görüşlerini de dile getiren Blinken, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına olan desteklerini de bir kez daha vurguladı.

İkili ayrıca Kızıldeniz'deki son durumu ve bölgedeki diğer gelişmeleri de ele aldı.

Image

Karadeniz F-16'lara mezar olacak: 80 değil, 800 F-16 teslim etseniz faydasız! Hazırlıklar tamam Karadeniz F-16'lara mezar olacak: 80 değil, 800 F-16 teslim etseniz... Haberi Görüntüle

7 EKİMDEN SONRASI BLİNKEN'IN 5. ORTA DOĞU TURU

İsrail'in Gazze'ye saldırılarının başladığı 7 Ekim'in ardından 5. kez Orta Doğu'ya giden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, Gazze'deki son durumu ve esir takasına ilişkin süreci muhataplarıyla değerlendirmesi bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Blinken'ın, 4-8 Şubat tarihlerinde Suudi Arabistan, Mısır, Katar, İsrail ve Batı Şeria'yı ziyaret edeceği belirtilmişti.

Açıklamaya göre Blinken, esir takasının gerçekleşmesi ve "insani ara"nın verilebilmesi için taraflar arasında anlaşma zeminini yeniden yoklayacak ve Gazze'de insani yardımların ulaştırılabilmesi için ilgili ülkelerle görüşecek.

İsrail ile Filistin arasında kalıcı barış tesis edilebilmesi için diplomatik görüşmeler de yapacak Blinken'ın gündemindeki bir diğer başlık da Kızıldeniz'deki Husi saldırılarıyla ilgili son durum olacak.

İddialar büyük: Çin Devlet Başkanı Xi Pinping felç geçirdi! İddialar büyük: Çin Devlet Başkanı Xi Pinping felç geçirdi! Haberi Görüntüle

BLİNKEN, KATAR BAŞBAKANI AL SANİ İLE GAZZE'DEKİ DURUMU GÖRÜŞTÜ

Blinken, Doha'da Katar Başbakanı Al Sani ile düzenlenen ortak basın toplantısında, "Gazze'deki durumun iyileştirilmesi için öncelikle odaklanılan konuların esirlerin serbest bırakılması ve çatışmalara ara verilmesi" olduğunu açıkladı.

Blinken, görüşmede, yoğun olarak "esirlerin serbest bırakılması ve Gazze'deki vahim insani durumun ele alınmasına yardımcı olmak üzere uzatılmış bir ara verilmesi" konularına odaklandıklarını söyledi.

Yarın İsrail hükümeti ile görüşeceğini belirten Blinken, "Yapılması gereken çok iş var. Ancak bir anlaşmanın mümkün ve hatta gerekli olduğuna inanmaya devam ediyoruz." dedi.

Blinken, "Şu an için uzun süreli bir sükunet sağlamak ve çatışmayı sona erdirmek için izlenecek en etkili yol esirler konusunda bir anlaşmaya varmaktır." ifadesini kullandı.

Image

Katliamda açıklanan rakamlar yanlış! Dünyanın en saygın dergisi gerçek rakamı yazdı: Gazze'de katledilenlerin sayısı 37 bin değil! Katliamda açıklanan rakamlar yanlış! Dünyanın en saygın dergisi gerçek rakamı... Haberi Görüntüle

ABD GÜÇLERİNE YÖNELİK SALDIRILAR

Bölgedeki ABD üslerine yönelik saldırılara değinen Blinken, "Son birkaç gündür bölgede yürüttüğümüz müdahale devam edecek ve sadece bu saldırıları gerçekleştirenlerin mesajı alması değil, aynı zamanda personelimize yönelik saldırıları durdurmak da çok önemli, biz de gerekeni yapacağız." şeklinde konuştu.

Suriye'de, Irak'ta ve Kızıldeniz'de düzenlenen saldırılar gibi olayların barış ve güvenliğe yönelik her türlü çabayı sabote etme çabası olduğunu belirten Blinken, bu saldırıların hepsinin "İran destekli gruplar tarafından" düzenlendiğini öne sürdü.

Blinken, "İran ve vekilleri bu saldırıları Filistin halkı adına düzenlediklerini iddia ediyorlar. Bu kesinlikle doğru değil ve onların gerçek niyetlerini gizlemek için bir kılıf. Saldırıların bir tanesi bile Filistinlilerin haklarını, güvenliğini ve onurunu daha iyi hale getirmemiştir. Bu faaliyetler İran'ın güç arayışından başka bir şey değil." ifadelerini kullandı.

Bölgedeki gerilimin artmasını istemediklerini kaydeden Blinken, kendi personelinin hayatları tehlike altına girerse karşılık vereceklerini ve ABD'nin bölgedeki faaliyetlerinin şiddete karşılık vermek olduğunu aktardı.

Blinken, "Şiddete karşılık veriyoruz, başlatmıyoruz, gerilimin artmasını körüklemeye değil, önlemeye çalışıyoruz." dedi.

F-16'ların korkulu rüyası! Dev teslimat tamamlandı: Artık hiç bir şansları kalmadı! F-16'ların korkulu rüyası! Dev teslimat tamamlandı: Artık hiç bir şansları... Haberi Görüntüle

"HAMAS'IN ATEŞKES YANITI KATAR ARACILIĞIYLA MOSSAD'A İLETİLDİ"

İlgili açıklamada, "Hamas'ın yanıtı Katar aracılığıyla Mossad'a iletildi. Detayları müzakerelere katılan yetkililer tarafından kapsamlı biçimde değerlendiriliyor." denildi.

Hamas akşam saatlerinde çerçeve anlaşmasına ilişkin yanıtını Mısır ve Katar'a ilettiğini açıklamıştı.

Hamas'ın Filistinli gruplarla istişarelerin ardından yanıtını ilettiği vurgulanan açıklamada, "teklifi, tam ve kapsamlı bir ateşkesi garantileyecek, Filistin halkına karşı saldırıları bitirecek, Gazze Şeridi'ne yönelik ablukayı kaldırarak yeniden imarı garantileyecek ve esir takası sürecini tamamlayacak şekilde olumlu karşıladığı" belirtilmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading