Yandex Metrica

İsrail'de art arda istifalar! Gantz Netanyahu'ya seslendi: 'Erken seçim tarihlerini belirle'

İsrail'de art arda istifalar! Gantz Netanyahu'ya seslendi: 'Erken seçim tarihlerini belirle'

İsrail Savaş Kabinesi Bakanı Benny Gantz, savaş kabinesinden ayrıldığını açıkladı. Gantz, ayrıca İsrail Başbakanı Netanyahu'ya seçim tarihlerini belirleme çağrısı yaptı.  

Dünya

10.06.2024, 08:07

İsrail Savaş Kabinesi'nde beklenen istifa geldi. Gazze Şeridi'ndeki soykırımın mimarlarından Savaş Kabinesi Bakanı Benny Gantz, kabineden istifa ettiğini resmen duyurdu. 

Gazze Kasabı Netanyahu'ya Gazze için bir plan sunması için tarih veren Gantz, düzenlediği basın toplantısında, "Hükümetten üzülerek resmi olarak istifa ettiğimi duyuruyorum." ifadelerini kullandı.

İşgal altındaki Gazze Şeridi'nde kapsamlı bir plan için ısrar eden ve Netanyahu’nun, İsrail’in "gerçek zafere doğru ilerlemesini" engellediğini savunan Gantz, Netanyahu’nun siyasi mülahazalara dayalı kararlar aldığını söyledi. Gantz, Netanyahu'ya "mümkün olan en kısa sürede" erken seçim çağrısında bulunarak, Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı da hükümetten çekilmeye davet etti.

Hamas ile ateşkes müzakereleri devam ederken ABD Başkanı Joe Biden bir ateşkes önerisinde bulunmuştu. Biden'ın ortaya koyduğu esir takası teklifini desteklediğini belirten Gantz, Netanyahu’dan bu anlaşmayı sağlaması için cesaretli olmasını istedi. Gantz, 18 Mayıs'ta Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Gazze'deki saldırılar sonrasına ilişkin 8 Haziran'a kadar bir planı onaylamaması halinde partisinin hükümetten çekileceği tehdidinde bulunmuştu.

Merih Demiral'ın sevincini hazmedemediler: Almanya'dan bir skandal karar daha Merih Demiral'ın sevincini hazmedemediler: Almanya'dan bir skandal karar daha Haberi Görüntüle

İSRAİL ORDUSUNUN GAZZE KOMUTANI, 7 EKİM'DEKİ BAŞARISIZLIĞINDAN ÖTÜRÜ İSTİFA ETTİ

Bir istifa haberi de Gazze Şeridi'ndeki katliamların baş sorumlularından biri olan Tuğgeneral Avi Rosenfeld'den geldi. İsrail devlet televizyonu KAN'a göre, Tuğgeneral Avi Rosenfeld, Gazze sınırındaki bölgeleri koruma görevinde başarılı olamadığı için istifa etti. Habere göre, Rosenfeld, herkesin 7 Ekim'de yaşananların sorumluluğundan üzerine düşen payı alması gerektiğini kaydetti. Bu, 7 Ekim saldırılarıyla ilgili yaşanan ilk istifa değil. Askeri İstihbarat Dairesi Şefi Tümgeneral Aharon Haliva da 22 Nisan'da istifa etmişti. 7 Ekim saldırılarına yol açan başarısızlığı nedeniyle istifa kararı alan Haliva, istifa mektubunda, "Komutam altındaki istihbarat birimi misyonunu yerine getiremedi. Savaşın acısını sonsuza kadar taşıyacağım. Artık sorumluluğu kabul edip görevimi sonlandırmak istiyorum." ifadelerine yer vermişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading