banner2

İsrail zulmü hapishanelerde de sürüyor: 750'yi aşan Filistinli hasta mahkum muayene bile olamıyor!

İsrail hapishanelerindeki hasta tutuklu sayısının 750'yi aştığı, tutukluların muayene, ameliyat ve nakil gibi hizmetlerden yararlanamadığı bildirildi.

Dünya 02.06.2023, 01:13
Abone ol
İsrail zulmü hapishanelerde de sürüyor: 750'yi aşan Filistinli hasta mahkum muayene bile olamıyor!

İsrail'in abluka altında tuttuğu Gazze'de faaliyet gösteren Vaid Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Derneği, İsrail cezaevlerindeki Filistinlilerin sağlık durumuna ve ihmallere ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada hapishanelerdeki Filistinlilere İsrail'in "sistematik tıbbi ihmal politikası" uyguladığı belirtilerek hastalanan Filistinlilerin muayene, ameliyat ve kliniklere nakil taleplerinin geri çevrildiği kaydedildi.

Hapishanelerdeki hasta tutuklu sayısının 750'yi aştığı, bunlardan 23'ünde kanser teşhis edildiği kaydedildi.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli kanser hastaları Velid Dakka ve Asıf er-Rufai'nin sağlık durumlarının çok kötü olduğu bildirildi.

5000 BİNE YAKIN TUTUKLU VAR

Filistin Mahkumlar ve Eski Mahkumlar Komisyonundan alınan verilerine göre, İsrail hapishanelerinde 4 bin 900 Filistinli tutuklu var.

Filistinli tutuklu Hıdır Adnan'ın, İsrail'in "idari tutukluluk" uygulamasına karşı başlattığı açlık grevinin 87. gününde 2 Mayıs'ta cezaevinde hayatını kaybetmesinin ardından, İsrail'in Filistinli tutuklulara yönelik tıbbi ihmali yeniden gündeme gelmişti.

Başta kanser hastası Velid Dakka ve Asıf er-Rufai olmak üzere İsrail hapishanelerindeki Filistinli hasta tutuklular, ihtiyaç duydukları tedavinin geciktirilmemesi ve tıbbi takiplerinin yoğunlaştırılması talebinde bulunuyor.

Öğün sayısının artırılmasını isteyen hasta tutuklular, sağlık durumlarına uygun yemek verilmesini talep ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!