banner2

İsrail savaşa hazırlanıyor: Lapid ve Gantz'a Lübnan ile çatışma yetkisi!

İsrail'in kuzey sınırında gerilimin tırmanması durumunda Başbakan Lapid ve Savunma Bakanı Gantz'a "Lübnan ile çatışmayı yönetme yetkisi" tanındı.

Dünya 07.10.2022, 01:40
Abone ol
İsrail savaşa hazırlanıyor: Lapid ve Gantz'a Lübnan ile çatışma yetkisi!

İsrail'de Başbakan Yair Lapid ve Savunma Bakanı Benny Gantz'a Lübnan ile deniz sınırı anlaşmazlığının çözülememesi durumunda olası bir çatışmayı yönetme yetkisi verildi.

İsrail resmi yayın kuruluşu KAN'ın haberine göre, İsrail kabinesi Lübnan ile arasındaki deniz sınırı anlaşmazlığına ilişkin 3 saatlik toplantı gerçekleştirdi.

Buna göre Bakanlar Kurulunun toplanmasına gerek kalmadan, Lapid ve Gantz'ın İsrail ve Lübnan arasındaki olası bir çatışmayı yönetmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda İsrail dış istihbarat servisi Mossad ve İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) başkanlarının yanı sıra diğer güvenlik yetkilileri de yer aldı.

İSRAİL VE LÜBNAN ARASINDAKİ MÜZAKERELERDE SON GELİŞMELER

İsrail ile Lübnan arasında deniz sınırı çizilmesine ilişkin ABD arabuluculuğunda yürütülen müzakerelerdeki olumlu hava son gelişmelerin ardından bozulmuştu.

İsrail Başbakanı Yair Lapid anlaşma taslağında Beyrut'un değişiklik taleplerini reddederken, İsrail Savunma Bakanı Gantz orduya "kuzey sınırında gerilime hazır olma" talimatı vermişti.

İsrail Başbakanı Lapid'den dikkat çeken "iki devletli çözüm" açıklaması!

İsrail, "duba çizgisi" olarak isimlendirdiği hattın anlaşmaya "uluslararası deniz sınırının çizilmesi" şeklinde geçmesini istiyor. Buna karşın Lübnan anlaşmada bunun bir "uluslararası sınırın çizilmesi" değil, "sınırdaki çatışmanın sona ermesi" şeklinde yer almasını istiyor.

Ayrıca anlaşmanın son taslağında, Lübnan'ın Kana doğal gaz sahasında Total şirketiyle çalışacağı, İsrail'in buradan elde edilecek gelirlerden alacağı payı Total şirketiyle müzakere etmesi öngörülüyordu. Ancak, yerel basına konuşan İsrailli bir siyasi kaynağa göre, Lübnan'ın İsrail'in Total şirketiyle yapacağı müzakerelere katılmak istediği ve bu müzakerelerde onay hakkı istediği kaydedilmişti.

Öte yandan İsrail ile Lübnan arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!