banner2

İsrail polisi Filistin'in sesi olan aktivisti gözaltına aldı

İsrail güçleri, Filistin'in sosyal medyadaki en etkili sözcülerinden Muna el-Kurd'u gözaltına alırken, nereye götürüldüğüne dair herhangi bir açıklama yapmadı

Dünya 06.06.2021, 20:53 06.06.2021, 20:57
Abone ol
İsrail polisi Filistin'in sesi olan aktivisti gözaltına aldı

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerine yönelik zorunlu göç dayatmasının dünyaya duyurulmasında önemli rolü olan 23 yaşındaki Filistinli aktivist Muna el-Kurd'u gözaltına aldı. Edinilen bilgiye göre, İsrail güçleri, Muna'nın ailesiyle birlikte yaşadığı Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki evine baskın düzenledi.

İsrail güçlerince gözaltına alınan Muna'nın bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtildi. Muna elKurd'un babası Nebil el-Kurd, yaptığı basın açıklamasında, İsrail polisinin kızını gözaltına aldığını ve oğlu Muhammed'i aradığını söyledi.

İSRAİL HENÜZ BİR AÇIKLAMA YAPMADI

Baba Nebil el-Kurd, kızı Muna'nın evlerine düzenlenen baskında gözaltına alınmasının ardından basına yaptığı açıklamada, Kudüs halkına kızıyla dayanışma içinde olmaları yönünde çağrısında bulundu.

Muna'nın tutulduğu Selahaddin Caddesi'ndeki polis merkezinin önünde toplanılması çağrısında bulunan Nebil el-Kurd, şöyle konuştu:

"Şimdi sizin sıranız. Herkes, Kudüs ve Filistin'i savunması için elinden geleni yapsın. İsrail, Kudüs'teki sesleri kısmak istiyor. Ancak sesimiz daha da gür çıkacak."

HUKUKSUZLUKLARI DUYURUYORDU

Muna'nın sosyal medyada 1,2 milyon takipçisi vardı ve yaptığı paylaşımlarla Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşanan hukuksuzluklarla beraber İsrail polisinin aşırı güç kullanımını başta Filistin olmak üzere tüm dünyaya duyurmaya çalışıyordu.

Muna ve kardeşi Muhammed'in de aralarında bulunduğu Filistinli aktivistler Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşananları duyurmak için Twitter'da #SaveSheikhJarrah etiketiyle bir kampanya başlatmış ve bu etiket kısa sürede dünya gündemine girmişti. İsrail polisinin Muna ve kardeşi Muhammed'i gözaltına alarak Şeyh Cerrah Mahallesi'nin sesini kısmayı hedeflediği belirtiliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!