banner2

İsrail İran'dan gelecek tehdide karşı komşularıyla anlaştı! Füzeleri böyle imha edecekler

İsrail, İran füze tehditlerine karşı koyma bahanesiyle BAE ve Bahreyn de dahil olmak üzere Orta Doğu'daki birçok ülkede radar sistemi yerleştirdi.

Dünya 11.06.2022, 09:13 11.06.2022, 09:27
Abone ol
İsrail İran'dan gelecek tehdide karşı komşularıyla anlaştı! Füzeleri böyle imha edecekler

İsrail, İran'dan gelecek füze tehditlerine karşı erken uyarı sağlayacak radar sistemlerini BAE ve Bahreyn'de kurdu. Söz konusu sistemlerin, İran'ın birkaç ay önce Irak hava sahası üzerinden insansız hava araçlarıyla (İHA) İsrail'e karşı düzenlemeye çalıştığı saldırının engellendiği sırada işe yaradığı paylaşıldı.

İRAN'A KARŞI YENİ GÜVENLİK İTTİFAKI

İsrail televizyonu, ABD'nin, İsrail'in bölgede diplomatik ilişkilerinin bulunmadığı bazı Arap ülkelerinin de içinde yer aldığı, İran'a karşı yeni bir güvenlik ittifakı kurmaya hazırlandığını geçti.

İRAN TEHDİDİNE KARŞI YENİ ENTGRE

Öte yandan, Wall Street Journal gazetesi, ABD Kongresinin demokrat ve cumhuriyetçi üyelerinin, "İsrail ve bazı Arap ülkelerinin İran tehditlerine karşı savunmalarını entegre etmeleri" yönünde bir yasa teklifi sunduğunu yazdı.

BAE'YE ZİYARETE GİTMİŞTİ

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, geçen hafta sürpriz bir ziyaretle BAE'ye gitmiş, BAE Emiri Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile görüşmüştü. İsrail tarafından yapılan açıklamada, iki lider arasındaki görüşmede güvenlik iş birliği, İran'ın bölgeye ilişkin tehdidi ve bunun sonuçları ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) Tahran'ın nükleer programına ilişkin "uyarı niteliğindeki" raporunu ele aldığı belirtilmişti.

YATIRIMİ EKONOMİ, GIDA GÜVENLİĞŞ VE SAĞLIK KONULARI ELE ALINDI

BAE tarafından yapılan açıklamada ise Bennett'in Abu Dabi ziyaretinde, İran konusunun dile getirilmediği, "yatırım, ekonomi, gıda güvenliği ve sağlık" başlıklarının görüşüldüğü aktarılmıştı.

İsrail, 2020'de anlaşma imzaladığı Körfez monarşileri Bahreyn ve BAE ile ekonomik, ticari ve askeri alanda son dönemde birçok iş birliğine imza atmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!