banner2

İsrail'in "Arap rahmi" endişesi: 5 çocuk doğuran Filistinli kadınlara ceza kesilmesini önerdiler

İsrailli bir doktor beş çocuk doğuran Filistinli kadınları cezalandırmak için öneride bulundu. Filistinliler İsrailli doktorun görevden alınması için çağrıda bulundu. Negev Arap Doktorlar Derneği'nin İsrailli doktorun cezalandırılmasını talep etmek için hazırladığı dilekçede "Arap rahmini tehdit olarak gören Arapların kalplerini kesinlikle umursayamaz." ifadeleri yer aldı.

Dünya 25.10.2022, 14:57 25.10.2022, 15:39
Abone ol
İsrail'in "Arap rahmi" endişesi: 5 çocuk doğuran Filistinli kadınlara ceza kesilmesini önerdiler

İsrailli üst düzey yetkili bir doktor Pazar günü yaptığı açıklamada "Arap rahmi" korkusunu dile getirdi. İsrailli doktor, ülkedeki Filistin doğurganlık oranını sınırlamak için beş çocuk doğuran Filistinli annelere para cezası kesilmesini önerdi. 

5. ÇOCUĞA PARA CEZASI

Beersheba'daki Soroka Hastanesi Göğüs ve Kalp Cerrahisi Bölüm direktörü Gideon Sahar, aşırı sağcı Yahudi Evi partisinin bir toplantısında yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanı Ayelet Shaked'e Filistinlileri kastederek "en sorunlu nüfus" hakkında bir soru yöneltti. "Nüfus artışı ve daha sorunlu nüfus meselesiyle ilgili olarak, bir tür paradoksla karşı karşıyayız" cevabını veren Sahar, sözlerine şu şekilde devam etti:

Bir yandan doğum oranının belirleyici olduğunu anlıyoruz; Arap rahmi. Diğer yandan, tüm çocuk ödenekleriyle onu teşvik ediyoruz. Bu yüzden bence gerileyen bir çocuk parası almalıyız: İlk çocuk bir, ikinci çocuk bir, belki üçüncü çocuk alıyor, dördüncü çocuk almıyor ve belki beşinci çocuk para cezasını tetikliyor.

FİLİSTİNLİ KADINLARA "BATILILAŞMA" BASKISI

Buna yanıt olarak Shaked, önerinin "uygunsuz" olduğunu ve en iyi çözümün Filistinli kadınların "basitçe Batılılaşma sürecine girmesine" yardımcı olmak olduğunu söyledi.

İNFİAL YARATTI

Sahar'ın açıklamaları, Nakba'daki evlerinden sürülenlerin torunları olan Filistinli İsrail vatandaşları arasında infial yarattı. Filistinli sağlık çalışanları, sözlerini "ırkçı" olarak nitelendirdi ve görevden alınmasını istedi.

'ARAP RAHMİNİ TEHDİT OLARAK GÖREN KALPLERİNİ UMURSAYAMAZ'

Negev Arap Doktorlar Derneği, İsrailli doktora disiplin cezası verilmesi için 150 kişinin imzaladığı bir dilekçe hazırladı. Dilekçede, "Arap rahmini bir tehdit olarak gören kimsenin sağlık sisteminde yeri yoktur ve Arapların kalplerini kesinlikle umursayamaz" ifadelerine yer verildi.

Sahar'ın Filistinli hastaları Yahudi hastalarla aynı özenle tedavi etmeyeceğinin belirtildiği dilekçede "Hastane yönetiminin, tüm nüfusa karşı genel bir ırksal kibir ruhunun ortaya çıktığı bu tür açıklamalara karşı güçlü bir duruş sergilemesini bekliyoruz." fadesi yer aldı.

İSRAİLLİ KADINLARIN DOĞUM YAPMA ORANI DAHA YÜKSEK

Yıllardır İsrail'in Filistin vatandaşları, Yahudi akranlarından daha yüksek bir doğum oranına sahipti ve bu, ülkedeki demografik üstünlüklerini tehdit ettiğini düşünen birçok İsrailli için uzun zamandır bir endişe kaynağıydı. Bununla birlikte, Filistinliler arasındaki doğurganlık oranı 1960'ta 9,2'den 2022'de 2,9'a düştü, bu oran Yahudi kadınlarda 3,0'dı.

IRKÇI OLAĞANÜSTÜ HAL YASASI

Bu yılın başlarında hükümet, işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin İsrail vatandaşlığına sahip eşleriyle birleşmesini engelleyen bir yasa çıkardı. 2003'te kabul edilen olağanüstü hal yasası, Filistin topraklarından gelenlerin başka bir vatandaşla evlenerek İsrail'de oturma veya vatandaşlık kazanmalarını önlemeyi amaçlıyor.

Shaked açıkça, yasanın "demografik nedenlerle" çıkarıldığını ve "sürünen geri dönüş hakkını" durdurmayı amaçladığını söylemişti. Irkçı yasa, İsrail işgali altında yaşayan beş milyon Filistinliye ek olarak İsrail vatandaşlarının yaklaşık yüzde 20'sini oluşturan Filistinliler tarafından kınandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!