banner2

İsrail Google'la ortak oldu! Uluslararası Af Örgütü'ne karalama kampanyası başlattı

İsrail Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Af Örgütü'nün Filistin'deki İsrail zulmünü açıklayan raporlara karşı Af örgütünü karalamak için, bir web sayfasını yayına soktu.

Dünya 11.02.2022, 11:36 11.02.2022, 12:55
Abone ol
İsrail Google'la ortak oldu! Uluslararası Af Örgütü'ne karalama kampanyası başlattı

İsrail'in resmi domainini taşıyan ve Dışişleri Bakanlığı logosunu taşıyan internet sitesi, Uluslararası Af Örgütü'nü, İsrail'i karalama kampanyasıyla suçlayan bir dizi yazı içeriyor. 

KARALAMA KAMPANYASINI GOOGLE DESTEKLİYOR

Durumu daha ilginç kılan ise İsrail'e ait karalama kampanyası yürüten bu site Google Reklamları sayesinde arama motorununun en üstünde gösteriliyor. 

AF ÖRGÜTÜ RADİKAL OLARAK GÖZÜKÜYOR

Uluslararası Af Örgütü'nü antisemitik bir kuruluş olarak gösteren sitede, Google arama motoru da radikal bir örgüt olarak gösteriyor. 

ANTİSEMİTİK OLMAKLA SUÇLANIYOR

Af Örgütü'nü antisemitik olarak göstererek kara propaganda yapan İsrailli site, skandal tavrı için Google'dan reklam desteği almayı da ihmal etmiyor. 

ÖRGÜT İSRAİL'İ YOK ETMEYE ÇALIŞMAKLA SUÇLANIYOR

Diğer yandan kara propaganda yapan bu site Uluslararası Af Örgütü'nün yayınladığı "Israel’s apartheid against Palestinians: a cruel system of domination and a crime against humanity" (İsrail'in Filistinlilere karşı uyguladığı ırkçılık: Zalim bir tahakküm sistemi ve insanlığa karşı bir işlenen bir suç) adlı raporunda İsrail'i yok etmeye amaçlamakla suçlarken, Yahudi halkının ulus devlet olmasını engellemeyi hedeflediğini iddia ediyor. 

MEE YAZARI: BU İDDİALAR SAÇMALIK

Direkt olarak İsrail hükümetine ait bu sitenin argümanları Middle East Eye yazarı Marc Owen Jones tarafından 'saçma iddialar' olarak değerlendiriliyor. 

ÖRGÜT IRKÇILIĞA SON VERİN UYARISINDA BULUNMUŞTU

Af örgütü son raporunda, İsrail'in sistematik ırkçılığa son vermesi ve Filistin halkına eşit ve hak ettiği saygıyı sunması için öneride bulunmuştu. 

ABD'Lİ KURULUŞLARA PROPAGANDA İÇİN PARA ÖDÜYORLAR

Diğer yandan Af Örgütü'ne karşı yürütülen karalama kampanyası burada bitmiyor. Teknoloji devleri firmaları arkalarına alan İsrail, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan StandWithUs'a karalama kampanyasında destek olması için para ödedi. 

YOUTUBE'DA AF ÖRGÜTÜNE KARŞI SANSÜR YAPIYOR

Youtube'da ise Af Örgütü'nün İsrail zulmünü anlattığı videolara içerik uyarısı yerleştirdiği belirtilirken, Af Örgütü dijital ekibi bu sorunlar için Google'la görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. 

GOOGLE KENDİ POLİTİKASINI ÇİĞNİYOR

Jones, bu skandal tavırları için Google'la görüşmeyi denediğini fakat herhangi bir geri dönüş alamadığını ifade etti. 

Facebook gibi sosyal medya platformlarının İsrail karşıtı paylaşımlara sansür getirdiği zaten açıkken, Google gibi bir firmanın da İsrail'in bu kara propagandasına alet olmasının tarafsız yayın politikalarına uymadığını belirten Jones, Google'ın bundan sonra da kendi politikalarınan uyacağını inanmadığını bildirdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!