banner2

İsrail Genelkurmay Başkanı'ndan tehdit: 'Ufukta İran'a karşı harekete geçmeye yol açabilecek olumsuz gelişmeler var'

Herzliya'daki Reichman Üniversitesi Politika ve Strateji Enstitüsünde düzenlenen bir konferansta konuşan İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İran'ın nükleer programına karşı ülkesinin “harekete geçmesine” yol açabilecek "olumsuz gelişmeler" bulunduğunu söyledi.

Dünya 24.05.2023, 00:58 24.05.2023, 01:04
Abone ol
İsrail Genelkurmay Başkanı'ndan tehdit: 'Ufukta İran'a karşı harekete geçmeye yol açabilecek olumsuz gelişmeler var'

İsrail basınında yer alan habere göre, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Herzliya'daki Reichman Üniversitesi Politika ve Strateji Enstitüsünde düzenlenen bir konferansta konuştu. Halevi, “İran, uranyum zenginleştirmede her zamankinden daha fazla ilerleme kaydetti. Nükleer kapasiteye giden yolun diğer yönlerini de yakından inceliyoruz. Ayrıntılara girmeden söylüyorum; ufukta, İran'a karşı harekete geçmeye yol açabilecek olumsuz gelişmeler var." ifadelerini kullandı.

İRAN'I VURMA KABİLİYETİMİZ VAR

Halevi, bölgesel açıdan etraflarındaki her konuda İran’ın dahlinin bulunduğunu iddia ederek, "Karşılaştığımız her düşman, şu ya da bu şekilde İran'ın parmak izini taşıyor. İran'ı vurma kabiliyetimiz var. İran'ın çevremizde inşa etmeye çalıştıklarına karşı kayıtsız değiliz ve İran'ın da bizim çizdiğimiz çizgiye kayıtsız kalması zor.” dedi.

SAVUNMA BAKANI GALLANT DA KONUŞMUŞTU

Aynı konferansta konuşan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da İran'ın, sivil gemileri "yüzen terör üslerine" çevirdiğini öne sürmüş ve şu ifadeleri kullanmıştı: "İsrail sivil ticari gemileri askeri gemilere dönüştürüyor. İnsansız hava araçları, füzeler, saldırı sistemleri ve ileri istihbarat dahil her türlü silahı taşımak üzere tasarlanan bu gemiler, onlarca, bazen yüz binlerce tona ulaşıyor. İran böylelikle, bu gemileri İran sınırlarından uzak bölgelerde terör üssü haline getirmeyi hedefliyor." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!