banner2

İsrail dört yılda beşinci kez sandığa gidiyor! Netenyahu tek başına hükümeti kurabilecek mi?

İsrail, son dört yılda beşinci kez seçime gidiyor. Yapılan seçim anketleri, eski Başbakan Binyamin Netanyahu blokunun 59 ya da 60 sandalye kazanacağı, muhalif blokun ise 56 veya 57 sandalye alacağı yönünde. Buna göre seçimde hiçbir blokun hükümeti kurabilecek yeterli çoğunluğa ulaşması beklenmiyor.

Dünya 01.11.2022, 09:57 01.11.2022, 16:15
Abone ol
İsrail dört yılda beşinci kez sandığa gidiyor! Netenyahu tek başına hükümeti kurabilecek mi?

Erken seçim ve koalisyon krizi sarmalından çıkamayan İsrail'de 6,3 milyondan fazla seçmen, son 4 yılda beşinci kez sandık başına gidiyor.

MECLİSE 12 PARTİNİN GİRMESİ BEKLENİYOR

Kamuoyu yoklamalarına göre, seçim barajının yüzde 3,25 olduğu ülkede 120 sandalyeli Meclise 12 partinin girmesi bekleniyor.

HER İKİ BLOK TA GEREKLİ SANDALYEYE ULAŞMAYACAĞI GÖRÜLÜYOR

Yapılan seçim anketleri, eski Başbakan Binyamin Netanyahu blokunun 59 ya da 60 sandalye kazanacağı, muhalif blokun ise 56 veya 57 sandalye alacağı yönünde.

Buna göre Netanyahu'nun başını çektiği sağ blokun da, Netanyahu karşıtlığında şekillenen "Değişim Bloku"nun da koalisyon hükümetini kurmak için gerekli sandalyeye ulaşamayacağı görülüyor.

OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Öte yandan 6 milyon 788 bin seçmen Meclis'teki 120 milletvekilini belirlemek üzere ülke genelindeki 12 bin 393 sandıkta oy verme işlemine başladı.

Ülke genelinde 6 milyon 788 bin seçmen için oy verme işlemi yerel saatle 07.00'de başladı. Oy verme işlemi, akşam saat 22.00'ye kadar devam edecek. Sandık çıkış anketlerinin bunun ardından açıklanması bekleniyor.

Resmi sonuçların en fazla sekiz gün içinde açıklanması gerekiyor ancak yerel basın resmi sonuçların bu hafta içinde sonuçlanacağını aktarıyor. İsrail Merkez Seçim Komitesi, yurt dışındaki katılım oranını yüzde 74 olarak açıkladı.

GÜVENLİK VE ENFLASYON RİSKİ 

Ülkenin eski dışişleri bakanı ve Yesh Atid'in lideri olan Yair Lapid, yazdan beri sürdürdüğü başbakanlık görevi kapsamında koalisyonun sarsılması üzerine seçim kararı almıştı.

Kamuoyu yoklamalarına göre ülkenin en önemli meselelerinin başında güvenlik ve enflasyon var.

ANKETE GÖRE PARTİLERİN SANDALYE DAĞILIMI 

Anketlere göre Netanyahu'nun partisi Likud'un Meclise 30 milletvekili göndererek seçimi önde tamamlayacağı, Netanyahu'nun rakibi Başbakan Yair Lapid liderliğindeki Gelecek Var Partisi'nin ise 24 ila 27 milletvekili çıkararak ikinci parti olacağı tahmin ediliyor.

Filistin karşıtlığıyla öne çıkan Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir liderliğindeki aşırı sağcı Dini Siyonizm Partisi ise 14 sandalyeyle Meclisin üçüncü büyük partisi olmaya hazırlanıyor.

Merkezdeki Ulusal Birlik Partisi'nin 11, Ultra-Ortodoks Yahudilerin partisi Şas'ın 8 ve bir diğer Ultra-Ortodoks partisi Birleşik Tevrat'ın 7 milletvekiliyle Mecliste temsil edileceği kaydediliyor.

Avigdor Liberman liderliğindeki, Rus asıllı laik İsraillilerden destek alan İsrail Evimiz Partisi'nin 6 sandalyeye sahip olması beklenirken, sol partilerden İşçi Partisi ve Meretz’in 4'er milletvekili çıkaracağı tahmin ediliyor.

ADAYLAR SEÇMENLERE SANDIK BAŞINA GİTMELERİ ÇAĞRISI YAPIYOR

İsrail Meclisi'ndeki 120 sandalye için, saat 22.00'ye kadar devam edecek olan seçim sürecinin başlamasıyla birlikte adaylar sabahın erken vakitlerde sandık başına giderek oy kullandı.

'OYLARININ BİR ÖNEMİ OLMADIĞINI DÜŞÜNEN HERKES YANILIYOR'

Adaylar, eski Başbakan Binyamin Netanyahu'yu destekleyenlerle, iktidara dönüşünü reddeden iki blok arasındaki büyük çekişmenin gölgesinde, partilerine en yüksek katılımla oy verilmesini umuyor.

Oyunu Tel Aviv’de kullanan Başbakan Yair Lapid, sandıktan ayrıldıktan sonra basına yaptığı açıklamada, liderliğini yaptığı “Gelecek Var” partisini çağrıştırarak, "Bugün sandıklara gidin ve ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için oy verin." dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Batı Kudüs’te oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, "Bugün milyonlarca seçmen ulusumuzun geleceğine ve yönüne karar vermek için oy verecek. Hiç şüphe yok ki her bir oyun etkisi var. Oylarının bir önemi olmadığını düşünen herkes yanılıyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!