İsrail doğalgazı bırakıyor! 2022 yılında durduracaklar

İsrail Enerji Bakanı Karine Elharrar, ülkesinin 2022 sonuna kadar doğalgaz arama ve üretim faaliyetini durduracağını söyledi.

Dünya 16.12.2021, 13:29 16.12.2021, 13:39
Abone ol
İsrail doğalgazı bırakıyor! 2022 yılında durduracaklar

Dünyada doğalgaz fiyatlarının astronomik seviyelere çıktığı bir dönemde İsrail'den şaşırtan bir açıklama geldi. Enerji Bakanı Karine Elharrar, ülkesinin açık denizlerde doğalgaz arama ve üretim çalışmalarının 2022 sonuna kadar durdurulacağını söyledi. 

Yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık vermek için doğalgaz arama ve üretiminin sonlandırılacağını kaydeden Elharrar, İsrail'in haziran ayından bu yana yenilenebilir enerji girdisini ikiye katlamayı başardığını hatırlattı. 

"Önümüzdeki yıl geleceğe, yeşil enerjiye, enerji optimizasyonuna ve yenilenebilir enerjiye odaklanacağız ve bunu yaparken de bilindiği gibi kısa vadeli çözüm olan doğalgazın gelişimini bir kenara koyacağız" diyen İsrailli bakan, Enerji Bakanlığı içerisinde 'Yenilenebilir Enerji' şubesinin hayata geçirileceğini ifade etti. 

İsrail, bir süre önce güneş enerjisinden elektrik üretimine yönelik olarak Ürdün'le bir anlaşma imzalamıştı. 

HÜKÜMETE İTİRAZ GELDİ

İsrail hükümetinin kararına bu ülkedeki Doğalgaz Derneği tepki gösteriyor. Jerusalem Post'taki habere göre Doğalgaz Derneği, şu açıklamayla hükümete 'doğalgaz aramaya devam' çağrısı yaptı:

"Avrupa'yı saran enerji krizi, yenilenebilir enerji endüstrisinin gerekli gelişiminin yanı sıra, daha fazla doğal gaz keşfi arayışına devam etmekten başka seçeneğin olmadığını kanıtlıyor. İsrail Devleti için enerji güvenliğini sağlamak isteyen herkes, önümüzdeki on yıllarda doğal gazın birinci sınıf bir enerji kaynağı olmaya devam edeceğini biliyor. Bakanın denizi keşiflere kapatma kararının aksine, ABD ve Norveç şu anda daha fazla doğalgaz keşfi için çabalarını hızlandırıyor. Doğalgaz kömür ve mazot gibi kirletici ve zararlı yakıtların yerini aldığı için hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olur."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!