İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'den MİT Başkanı Fidan'a teşekkür ziyareti

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid Ankara'ya geçtiğimiz günlerde bir ziyaret gerçekleştirmişti. Yair Lapid'in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla MİT'i ziyaret ettiği, Hakan Fidan'la görüşerek; iki ülke arasındaki güvenlik işbirliği için Fidan'a teşekkür ettiği ifade edildi.

Dünya 25.06.2022, 12:30
İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'den MİT Başkanı Fidan'a teşekkür ziyareti

Türkiye'deki İsraillilerin İran tarafından suikastinin Türk yetkililerce önlenmesi İsrail tarafında geniş yankı uyandırmıştı. 

Son olarak İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Ankara'ya gelerek mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüştü. İkili daha sonra basın toplantısı düzenledi.

MİT BAŞKANI HAKAN FİDAN'A TEŞEKKÜR

İsrail basınından Lapid'in ziyaretine ilişkin dikkat çeken bir iddia geldi. Lapid'in Çavuşoğlu'yla birlikte MİT'i ziyaret ettiği ve Hakan Fidan'la görüştüğü ifade edildi.

Anadolu Ajansı Orta Doğu ve Kuzey Afrika Editörü Turgut Alp Boyraz, İsrail'in Kanal 12 Televizyonu Dış Haberler Editörü Arad Nir'in; "İsrail Dışişleri Bakanı Lapid, Ankara ziyareti esnasında Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile birlikte MİT'i ziyaret etti. Burada Hakan Fidan ile görüşen Lapid, iki ülke arasındaki güvenlik işbirliği için Fidan'a teşekkür etti" paylaşımını Türkçe'ye çevirerek takipçilerine aktardı.

NE OLMUŞTU?

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), MOSSAD'dan gelen istihbarat doğrultusunda; İran'ın Türkiye'deki İsrailli turistleri kaçırma planına engel olmuştu. Bu kapsamda gerçekleştirilen operasyonda; Beylikdüzü'nde çok sayıda kişi yakalanmıştı.

İRAN İNTİKAM YEMİNİ ETMİŞTİ

Tahran yönetimi, 22 Mayıs'ta İran Devrim Muhafızları'nın üst düzey komutanlarından Albay Hasan Sayad Hüdayi ve bazı üst düzey askerin öldürülmesi sonrası intikam yemini etmişti. Saldırılardan sonra zehir zemberek açıklamalar peş peşe yapılırken, İran suikastlerden İsrail'i sorumlu tutmuş ve karşılık verileceğini duyurmuştu.

İRAN'DAN SUİKAST İDDİLARINA RET

İran Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamda İsrail'in; İstanbul'daki İsraillilere yönelik terör saldırılarının önlendiği yönündeki suçlamalarını reddetmişti.

Bakanlığın Twitter hesabında paylaşılan mesajda iddialar "gülünç" olarak tanımlanmış, bu söylentilerin amacının; Türkiye-İran ilişkilerine zarar vermek olduğu ifade edilmişti:

"İsrail Dışişleri Bakanı'nın Türk mevkidaşı ile Ankara'da düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı asılsız suçlamalar ve iddialar gülünç. Bu iki Müslüman ülke arasındaki ilişkileri yok etmeye yönelik, önceden tasarlanmış bir senaryodur. İslam Cumhuriyeti, Siyonist rejimin suikast ve sabotajlarına karşı her zaman tepki verecek ancak sıradan vatandaşların ve diğer ülkelerin güvenliğini asla tehdit etmeyecektir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!