İsrail'den Yunanistan'a karşı flaş Türkiye açıklaması: Bir sır değil

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Türkiye ziyareti ikili ilişkileri farklı bir boyuta taşımıştı. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'e, Türkiye ve İsrail ilişkilerinin iyileştiğini ve bunun bir sır olmadığını belirtti. Öte yandan Yunanistan, İsrail ve GKRY arasındaki Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının değerlendirilmesine ilişkin iş birliği devam edecek.

Dünya 05.04.2022, 23:16 05.04.2022, 23:59
Abone ol
İsrail'den Yunanistan'a karşı flaş Türkiye açıklaması: Bir sır değil

Doğu Akdeniz'deki zengin hidrokarbon rezervinin geleceğini ilgililendiren gelişmeler yaşanıyor.

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanları üçlü görüşmesi için Atina'da bulunan Lapid, Miçotakis tarafından kabul edildi. Görüşmede, Ukrayna'daki savaş ve savaşın bölgeye etkileri, uluslararası gelişmeler, Yunanistan-İsrail ikili ilişkileri ve enerji güvenliği gibi konular ele alındı.

İSRAİL, YUNANİSTAN VE GKRY'NİN DOĞU AKDENİZ İŞ BİRLİĞİ DEVAM EDECEK

Taraflar, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının değerlendirilmesinde iş birliği için mutabık kaldı.

"TÜRKİYE İLE İSRAİL ARASINDAKİ İLİŞKİLER İYİLEŞTİ"

Lapid, "Herkes biliyor, bir sır değil, İsrail ve Türkiye arasındaki ilişki iyileşti. Benim için buraya gelip, 'Bu, hiçbir şekilde Yunanistan ile yakın olan ilişkilerimizi etkilemez. Sahip olduğumuz bu ittifak bizim için çok önemli. Her şey hakkında bilgilendirileceksiniz, diğer konularda olduğu gibi bunda da birlikte çalışacağız.' demek çok önemliydi." ifadelerini kullandı.

Enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerektiğini belirten Lapid, "Avrupa'ya (enerji) tedarik etmek için başka yöntemler bulmalıyız ki Avrupa ısınma ve elektrikteki ihtiyaçlarını karşılasın. Sürece biz de katılacağız ve bunu başaracağız." diye konuştu.

Miçotakis de herkesin Rus petrol ve doğalgazından uzaklaşıp enerji kaynaklarının çeşitliliğini artırmaya çalıştığını anlatarak, "İnanıyorum ki Doğu Akdeniz daha da önemli oluyor. Dolayısıyla, Doğu Akdeniz'deki tüm bağlantı çalışmaları, ister boru hatları ister sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) aracılığıyla olsun, isterse elektrik enerjisiyle, büyük oranda merceğimiz altında olmalılar." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!