banner2

İsrail'den Ukrayna Büyükelçisi'ne nota

Ukrayna'nın İsrail Büyükelçisi Yevgen Korniychuk, Ukrayna-Rusya krizi konusunda İsrail'in tavrını suçlayan sosyal medya paylaşımının ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Dünya 04.02.2022, 19:42
Abone ol
İsrail'den Ukrayna Büyükelçisi'ne nota

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN'ın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Ukrayna Büyükelçisi Korniychuk'e, sosyal medya platformu Facebook üzerinden İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'e hitaben yaptığı suçlamalardan dolayı nota verildi.

Ukrayna Büyükelçiliği'nden konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

BAKAN GERİLİMİ DEĞERLENDİRMİŞTİ

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, çarşamba günü Axios haber sitesine yaptığı açıklamasında, Rusya'nın Ukrayna sınırına askeri yığınak yapması üzerine iki ülke arasında yükselen askeri gerilimi yorumlamıştı.

Lapid, “Şu anda bizim (İsrail) değerlendirmemiz, yakın zamanda şiddetli bir çatışma olmayacağı yönünde. Ayrıca orada bir dünya savaşının başlamak üzere olduğunu da düşünmüyorum.” dedi.

Ukrayna'nın İsrail Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabı üzerinden dün yapılan paylaşımda, Büyükelçi Korniychuk'un Lapid'e sert tepkide bulunduğu açıklamasına yer verilmişti.

"SALDIRGAN VE ALAYCI"

“Sayın Lapid'in 'Rusya-Ukrayna çatışması' vizyonuyla ilgili son açıklamalarından derinden dehşete düştüğünü” belirten Ukraynalı diplomat, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bakan'a bunun bir çatışma değil, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırgan ve alaycı bir şekilde yürüttüğü bir savaş olduğunu hatırlatmak isterim. Bay Lapid'in Avrupa'nın merkezinde sekiz yıldır devam eden savaşı fark etmemiş olması utanç vericidir."

“Sayın Bakan Rus propaganda söylemini yineliyor" değerlendirmesini yapan Ukrayna Büyükelçisi, İsrailli bakan için, "Kendilerinin en güçlü müttefikleri olan ABD, İngiltere ve AB'nin gelecek haftalarda Ukrayna'ya geniş çaplı bir Rus askeri istilası olasılığının yüksek olduğu konusundaki rahatsız edici masajlarını görmezden geliyor." yorumunda bulunmuştu.

Korniychuk, aynı zamanda, "Sayın Lapid'e sadece saldırgan devletin dışişleri bakanı ile telefon görüşmesi yapmasını değil, aynı zamanda Ukrayna tarafıyla da iletişim kurmasını, Rus klişelerini kullanmak yerine gerçek resmi görmesini öneririm." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!