banner2

İsrail'den çok konuşulacak iddia: Protestoları ABD fonluyor

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun oğlu Yair Netanyahu, yargı reformuna karşı devam eden protestoların ABD tarafından finanse edildiğini iddia etti.

Dünya 27.03.2023, 12:17 27.03.2023, 12:36
Abone ol
İsrail'den çok konuşulacak iddia: Protestoları ABD fonluyor

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun oğlu Yair Netanyahu, tartışmalı yargı reformuna karşı haftalardır devam eden protestoların ABD tarafından finanse edildiğini iddia etti.

'PROTESTOLAR ABD TARAFINDAN FONLANIYOR'

Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Yair Netanyahu, İsrail'deki protestoların 'hukuk devrimine' karşı olduğunu ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından fonlandığını ifade etti. Yair Netanyahu, ayrıca, protestoların amacının Başbakan Netanyahu'ya İranlılarla anlaşması için baskı yapmak olduğunu belirtti. Yair, protestoları ABD Dışişleri Bakanlığının finanse ettiğini iddia etti ve şu ifadeleri kullandı:

İsrail'deki protestoların arkasında ABD Dışişleri Bakanlığı var. Amaçları Netanyahu'yu devirmek ve İranlılarla anlaşma yapmak. Şin Bet nerede?

 

'NETANYAHU'YU İKİ KEZ İKTİDARDAN UZAKLAŞTIRMAYA ÇALIŞTILAR' 

İsrailli üstü düzey bir yetkili ise ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin İsrail iç işlerine önceki yönetimlere kıyasla çok fazla müdahale etmediğini belirtti ve şöyle konuştu:

Yönetim İsrail'in özel işlerine geçmişte olduğundan daha fazla karışmıyor. Benyamin Netanyahu'yu iki kez iktidardan uzaklaştırmaya çalıştılar. Geçmişte bariz müdahaleler oldu, Bill Clinton başbakanı devirmeye çalıştı. Kendisi de bunu itiraf etti.

Yetkili, ayıca "İçişlerimiz sükunete kavuşana kadar (Netanyahu'nun) Beyaz Saray'a davet edilmeyeceği bize açıkça ifade edildi" bilgisini verdi.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!