banner2

İsrail'deki protestolarda ABD'nin parmağı olduğu iddialarına Biden'dan yanıt: Pozisyonumu biliyorlar!

İsrail'de iç savaş alarmına neden olan yargı reformu protestolarında sokaklara dökülen milyonlarca kişi güvenlik güçleriyle çatışırken Netanyahu geri adım atsa da olayları yine de durduramadı. Netanyahu'nun oğlu Yair ise yaptığı paylaşımda olayların arkasında ABD'nin olduğunu işaret etti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'da gösterilerden sorumlu tuttuğu ABD'ye bir uyarı yaparak iç işlerine karışmama çağrısı yaptı. Tüm bu açıklamalar çerçevesinde ABD Başkanı Joe Biden'den ise yanıt gecikmedi.

Dünya 29.03.2023, 10:30 29.03.2023, 11:32
Abone ol
İsrail'deki protestolarda ABD'nin parmağı olduğu iddialarına Biden'dan yanıt: Pozisyonumu biliyorlar!

Başta Tel Aviv olmak üzere 2 ayı aşkın süredir ülke genelinde milyonlara varan İsrailli hükümetin yargı düzenlemelerine karşı kitlesel protestolar hız kesmeden devam ediyor. Netanyahu'nun oğlu Yair, yaptığı sosyal medya paylaşımında dış güçlere işaret etmişti. ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in iç işlerine karıştıkları yönündeki iddiaları reddederek, "Müdahale etmiyoruz. Bu husustaki pozisyonumu biliyorlar. Amerika'nın pozisyonunu biliyorlar. Amerikan Yahudilerinin pozisyonunu biliyorlar." dedi.

"EYLEMLERİ ABD FONLUYOR"

Netanyahu'nun oğlu Yair, yaptığı sosyal medya paylaşımında ABD'nin protestolarda parmağı olduğunu iddia etti.  Yair, ülkedeki yoğun protestoları ABD'nin finanse ettiğini iddia ederek, "Amaçları Netanyahu'yu devirmek ve İranlılarla anlaşma yapmak" ifadelerini kullanmıştı. Yair Netanyahu'nun paylaşımında "İsrail'deki protestoların arkasında Amerikan Dışişleri Bakanlığı var, amaçları Netanyahu'yu devirmek, görünüşe göre İranlılarla bir anlaşma yapmak. Şin Bet nerede?"açıklamasında bulunmuştu.

ABD'Yİ UYARDI!

Netanyahu’nun sosyal medya hesabından bir makale paylaşarak, "İsrail'deki protestoların arkasında ABD Dışişleri Bakanlığı var. Amaçları Netanyahu'yu devirmek ve İranlılarla anlaşma yapmak." açıklaması yaptı. Yaşanan olaylar reformun ertelendiği açıklaması ile bir nebze de olsa dinerken Netanyahu bir paylaşım daha yaparak ABD'yi uyardı.

"İÇ İŞLERİMİZE KARIŞMA"

Netanyahu, "Başkan Biden'ı 40 yılı aşkın süredir tanıyorum ve onun İsrail'e uzun süredir devam eden bağlılığını takdir ediyorum. İsrail ve ABD arasındaki ittifak kırılmaz ve aramızda zaman zaman ortaya çıkan anlaşmazlıkların üstesinden gelir.

Yönetimim, hükümetin üç kanadı arasında uygun dengeyi yeniden kurarak demokrasiyi güçlendirmeye kararlı ve bunu geniş bir mutabakatla tesis etmeye çalışıyoruz. İsrail, kararlarını en iyi dostları da dahil olmak üzere dışarıdan gelen baskılara göre değil, halkının iradesiyle alan egemen bir ülkedir" dedi. 

BİDEN'DAN YANIT İDDİALARA YANIT

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in iç işlerine karıştıkları yönündeki iddiaları reddederek, "Müdahale etmiyoruz. Bu hususta ABD'nin pozisyonunu biliyorlar. Amerika'nın pozisyonunu biliyorlar. Amerikan Yahudilerinin pozisyonunu biliyorlar." dedi.

Biden, Kuzey Carolina eyaletindeki programı dönüşü uçağa binerken Durham'da ve indikten sonra da Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yargı reformu tartışmaları nedeniyle protestolara sahne olan İsrail'in demokrasisi ile ilgili endişelenip endişelenmediği sorusuna Biden, "İsrail'in birçok güçlü destekçisi gibi ben de çok endişeliyim." yanıtını verdi.

"BÖYLE DEVAM EDEMEZLER"

İsrail'in zor bir süreçten geçtiğini ve bunu halletmeleri gerektiği görüşünü ifade eden Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yargı reformu düzenlemesinden vazgeçmesini umduğunu söyledi. Biden, "Bu yolda devam edemezler. Bunu bir nevi netleştirdim." diyerek, Netanyahu'nun gerçek bir uzlaşma sağlayacak şekilde hareket etmesini umduğunu söyledi. 

"MÜDAHALE ETMİYORUZ"

Netanyahu'yu Washington'a davet edip etmeyeceğine ilişkin soruyu Biden, "Hayır, yakın zamanda değil." şeklinde yanıtladı. Biden, Netanyahu'yla telefonda konuşmadığını, ona ilgili mesajını ülkesinin İsrail'deki büyükelçisi yoluyla ilettiğini söyledi. Biden, ABD'nin İsrail'in iç işlerine müdahil olduğuna ilişkin söylemlerle ilgili ise "Müdahale etmiyoruz. Bu husustaki pozisyonumu biliyorlar. Amerika'nın pozisyonunu biliyorlar. Amerikan Yahudilerinin pozisyonunu biliyorlar." dedi.

"BİDEN BİZİ UYARIYOR"

Eski İsrail Savunma Bakanı ve muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi Başkanı Benny Gantz, ABD Başkanı Joe Biden'ın açıklamasında İsrail hükümetine uyarı mesajı olduğunu belirtti. Gantz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Biden'ın İsrail hükümetini eleştirisine ilişkin değerlendirme yaptı.

Biden'ın açıklamalarını yorumlayan Gantz şunları kaydetti: "ABD Başkanı Joe Biden İsrail hükümetine acil uyarı mesajı gönderdi. Bizim en önemli müttefikimiz ve en iyi dostumuz ABD ile ilişkileri yıkmak, stratejik bir saldırıdır. Netanyahu, durumu düzeltmek ve bu değerlerin temeli olan İsrail demokrasisini korumak için hızlı hareket etmek üzere yasal mevzuat konusunda müzakere ekiplerini yönlendirmeli." Gantz, Başbakan Binyamin Netanyahu'ya görevden aldığı Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın yeniden görevine iade edilmesi çağrısı yaptı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!