banner2

İsrail'de sokaklar karıştı: Savunma Bakanı’nın görevden alınmasına karşın halk sokağa indi!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, tartışmalı yargı düzenlemesinin durdurulması çağrısında bulunan Savunma Bakanı Yoav Gallant'ı görevden almasının ardından halk sokağa indi.

Dünya 27.03.2023, 01:10
Abone ol
İsrail'de sokaklar karıştı: Savunma Bakanı’nın görevden alınmasına karşın halk sokağa indi!

İsrail’de tartışmalı yargı reformuna yönelik protestolar yoğun katılımla devam ediyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yargı reformuna karşı çıkan Savunma Bakanı Yoav Gallant'ı görevden almasının ardından halk eylemlerini sürdürüyor.

OTOYOL TRAFİĞE KAPATILDI

Ellerinde İsrail bayrakları ile sokağa inen göstericiler, başkent Tel Aviv’deki Ayalon Otoyolu'nu trafiğe kapatarak ateş yaktı.
Tel Aviv’in dışında Başbakan Netanyahu'nun Kudüs'teki konutunun dışında da çok sayıda kişi toplanarak eylem yaptı.

POLİS VE GÖSTERİCİLER ARASINDA TANSİYON YÜKSELDİ 

Ülkenin güneydeki Beersheba ile kuzeyindeki Hayfa'da da yüzlerce kişi sokağa indi. Yer yer polis ile göstericiler arasında tansiyon yükselirken, bazı bölgelerde polis göstericilere tazyikli su ile müdahalede bulundu. 

“İSRAİL DEVLETİNİN GÜVENLİĞİ HER ZAMAN MİSYONUM OLMUŞTUR"

Gallant görevden alınmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, “İsrail devletinin güvenliği her zaman hayatımın misyonu olmuştur ve olmaya devam edecektir” dedi. Gallant dün yaptığı açıklamada, yargı reformuna karşı ordu içerisindeki yaygın protestoları hatırlatarak ulusal güvenliğe yönelik tehlikeyi gerekçe göstererek tartışmalı yargı reformunun askıya alınması çağrısında bulunmuştu.

"İSRAİL BAŞBAKANI İSRAİL İÇİN BİR TEHLİKEDİR"

Muhalefet lideri Yair Lapid yaptığı açıklamada, Gallant’ın görevden alınmasına sert tepki göstererek, "İsrail Başbakanı İsrail devleti için bir tehlikedir" dedi.

"DİKTATÖRLERİN YOLUNU SEÇTİ"

İsrail’in eski Savunma Bakanı olan Yisrael Beytenu Partisi (İsrail Evimiz) lideri Avigdor Liberman ise, Netanyahu'nun Gallant'ı görevden almasını “diktatörlük” olarak açıklayarak, "Savunma Bakanı, IDF'nin parçalanması ve İsrail'in güvenliğine ölümcül zarar verilmesi konusundaki derin endişelerini ifade etmeye cesaret etti. Netanyahu, Gallant'ı dinlemek ve kabineyi toplamak yerine tüm diktatörlerin yolunu seçti. Sesleri susturmak” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!