banner2

İsrail'de protestolar büyüyor! O yasa teklifi sonrası ülke geneli meydanlara akın etti

İsrail'de protestolar büyümeye devam ediyor. Başbakan Binyamin Netanyahu'nun, yaptığı yasa tekliflerine karşı çıkanlar, gösterilerin onuncu haftasında ülkeyi yönetimi protesto etmek için meydanlara akın etti. 

Dünya 12.03.2023, 17:48 12.03.2023, 18:14
Abone ol
İsrail'de protestolar büyüyor! O yasa teklifi sonrası ülke geneli meydanlara akın etti

İsrail'de protestolar devam ediyor. Başbakan Binyamin Netanyahu'nun, yargının yetkilerini kısıtlayan yasa teklifi ve sağ politikalarına karşı çıkan çok sayıda kişi, protestolarını sürdürüyor.

HER GÜN DAHA DA BÜYÜYOR

Tel Aviv, Hayfa, Batı Kudüs, Birüssebi ve Netanya gibi büyük kentlerde dahil ülke çapında birçok yerde gerçekleştirilen gösterilere çok sayıda İsrailli katıldı.

Geçtiğimiz günlerde olduğu gibi en yoğun katılımın gerçekleştiği Tel Aviv’de on binlerce protestocu, konuşmaların yapıldığı miting alanına dönüşen Kaplan Caddesi'nde Hükümet Kompleksi önünde toplanarak demokrasi yanlısı konuşmalar yaptılar.

Göstericiler de sık sık "Demokrasi" ve hükümete hitaben "Utanın!" sloganları attı.

ESKİ BAŞBAKAN GÖSTERİLERE KATILDI

Tel Aviv mitingindeki protestocular arasında, aşırı sağcı partilerin yer aldığı hükümet koalisyonunun, Filistinlilere karşı ırkçı politikalarına karşı çıkan aktivistler ile kadın hakları konusunda tehdit oluşturduğuna inanan aktivistler de yer aldı.

Önceki başbakan ve muhalefetteki Yeş Atid (Gelecek Var) partisinin lideri Yair Lapid, gösterilere ülkenin güneyindeki Birüssebi kentinde katıldı.

Lapid, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Birüssebi'de 10,000'den fazla harika protestocuyla birlikteyiz, ülkemiz için savaşıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Ülke genelindeki protestolar İsrail basınının en fazla öne çıkan gündem maddesini oluştururken, Haaretz gazetesi, Netanyahu'nun "yargı darbesine" karşı mücadele için Tel Aviv ve Hayfa'da "dev gösteriler" düzenlendiğini yazdı.

KANUNLARI BOZMA YETKİSİ ELİNDEN ALINACAK

İsrail Yüksek Mahkemesi, Meclis'in çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen "temel yasalara" aykırılık gerekçesi ile bozma yetkisine sahip.

Netanyahu hükümeti, açıkladığı yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkeme'nin, Meclis'in çıkardığı kanunları bozma yetkisinin elinden alınacağını söyledikten sonra protestolar başladı.

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, hükümetin yargı düzenlemesine karşı itirazlarını yazılı olarak iletmiş, "güçler ayrılığı, yargının bağımsızlığı ve bireysel hakların korunması"na dair kaygıları olduğunu paylaşmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!