banner2

İsrail'de ortalık birbirine girdi! Kaos sonrası Herzog çağrı yaptı Netanyahu geri adım attı

İsrail'deki "yargı reformu" krizi binlerce İsrailliyi sokaklara döktü. İsrail'in New York Başkonsolosu, Netanyahu'ya tepki olarak istifa etti. Üniversiteler ikinci bir emre kadar greve gitti. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Netanyahu hükümetine yargı reformu sürecinin derhal durdurulması çağrısında bulundu. İsrail'de Netanyahu'nun tartışmalı yargı düzenlemesini askıya alacağı bildirildi.

Dünya 27.03.2023, 09:13 27.03.2023, 13:05
Abone ol

İsrail'de Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olmasını öngören "yargı reformu", ülke genelinde 12 haftadır protestolara neden oluyor.

İsrail'de Başbakan Binyamin Netayahu'nun yargı reformuna karşı çıkan Savunma Bakanı Yoav Gallant'ı görevden alınmasının ardından protestolar dozunu artırdı ve yüzlerce insan sokağa döküldü. 

İsrail'in uluslararası havalimanı Ben Gurion'da hükümetin yargı düzenlemesine tepki olarak başlatılan grev nedeniyle seferler durduruldu.

İsrail'in en büyük işçi sendikası ülkeyi birbirine katan yargı adımının durdurulmaması halinde greve gitme tehdidinde bulundu.

600 BİNDEN FAZLA İSRAİLLİ GÖSTERİLERE KATILDI

Hükümet karşıtı protestocular, Netanyahu'ya tepki olarak başta Tel Aviv ve Batı Kudüs olmak üzere ülke genelinde meydanlara indi. İsrail’in Kanal 12 televizyonu, ülke genelinde 600 binden fazla İsraillinin gösterilere katıldığının tahmin edildiğini bildirdi.

İsrail'de protestolar şiddetlendi, yüz binler sokağa döküldü - 4

TRAFİĞİ KAPATIP ATEŞ YAKTILAR

Yüz binlerce gösterici, ellerine aldıkları İsrail bayraklarıyla kentin ana arteri Ayalon Otoyolu'nu çift yönlü trafiğe kapattı. Bazı protestocular yolda ateş yaktı. İsrailli protestocular, Netanyahu’ya ülkedeki lakabıyla seslendi ve “Bibi istifa et!” sloganları attı.

İsrail'de protestolar şiddetlendi, yüz binler sokağa döküldü - 6

ARBEDE YAŞANDI

Batı Kudüs’teki Başbakanlık konutunun önünde toplanan yüzlerce kişi polis barikatlarını aşmaya çalıştı ancak polis buna izin vermedi. Polisle protestocular arasında arbede yaşandı.

İsrail'de protestolar şiddetlendi, yüz binler sokağa döküldü - 7

ÜNİVERSİTELERDEN SÜRESİZ GREV KARARI

İsrail üniversiteleri de yargı düzenlemesine karşı süresiz greve gitme kararı aldı. Üniversitelerin rektör ve yönetimleri, yayımladıkları ortak yazılı açıklamada, hükümetin yargı düzenlemesini protesto etmek için bugünden itibaren tüm derslerin ve bilimsel araştırmaların durdurulmasını kapsayacak şekilde süresiz grev ilan ettiklerini duyurdu.

İsrail'de protestolar şiddetlendi, yüz binler sokağa döküldü - 9

İSRAİL CUMHURBAŞKANI HERZOG'DAN ÇAĞRI

Tartışmalı yargı reformu için İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Netanyahu'dan yasal revizyonu durdurmasını istedi. Herzog, Netanyahu'yu yargıda çekişmeli bir revizyonu derhal durdurmaya çağırdı.

İsrail'de protestolar şiddetlendi, yüz binler sokağa döküldü - 10

ÜÇ BAKANDAN YEŞİL IŞIK

Kültür ve Spor Bakanı Miki Zohar, Diaspora İşleri Bakanı Amichai Chikli ve Ekonomi Bakanı Nir Barkat, “yargı reformu” planını durdurma çağrısı yaptı. Üç bakan, bu yönde karar alınması durumunda, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun bu kararını destekleme niyetinde olduklarını açıkladı.

İsrail'de protestolar şiddetlendi, yüz binler sokağa döküldü - 3

NETANYAHU'DAN GERİ ADIM

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ülke çapında 13 haftadır kitlesel protestolara yol açan tartışmalı yargı düzenlemesini askıya alacağı bildirildi. İsrail Kamu Yayın Kuruluşu'nun (KAN) başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Netanyahu, sabah saatlerinde yargı düzenlemesini askıya aldığını açıklamayı planlıyor.

İsrail'de protestolar şiddetlendi, yüz binler sokağa döküldü - 2

BEN GVİR HÜKÜMETİ DÜŞÜREBİLİR

Netanyahu'nun geri adım attığına yönelik haberler gelirken öte yandan İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir ve Maliye Bakanı Bezazel Smotrich'in Netanyahu'ya itiraz ettiği bildirildi. 

İsrail basınına göre Ben Gvir Netanyahu'yu geri adım atması halinde hükümeti düşürmekle tehdit ediyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!