Yandex Metrica

Sitede Ara

İsrail basını duyurdu: Tel Aviv, Biden'ın ateşkes önerisinin ana hatlarını kabul etti

İsrail basını duyurdu: Tel Aviv, Biden'ın ateşkes önerisinin ana hatlarını kabul etti

İsrail basını, Tel Aviv yönetiminin ABD Başkanı Joe Biden'ın ateşkes önerisi ve esir değişimini içeren tasarısını ana hatlarının çoğunu kabul ettiğini ileri sürdü.   

Dünya

03.06.2024, 01:06

Soykırımcı destekçisi ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes için sunduğu önerilerin Tel Aviv tarafından kabul edildiği ileri sürüldü. ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı Gazze Şeridi'nde ateşkes ve esir değişimi önerisinin ana hatlarının çoğu Tel Aviv yönetimi tarafından kabul gördüğü belirtildi.

İsrail devlet televizyonu KAN, Biden'ın önerdiği ateşkes tasarısının detayları da paylaştı. Haberde, söz konusu önerinin, önce İsrailli siviller ve kadınlar, ardından askerlerin serbest bırakılmasını ve yaşayan esirlerin salıverilmesinden sonra ölenlerin teslim edilmesini içerdiği kaydedildi. Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'daki konuşmasında, İsrail'in, 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmiş, ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde, İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki esirlerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü söylemişti.

Dev adım! Bir değil tam 10 hipersonik füzeyi aynı anda tespit edebiliyor: Menzili tam 600 km! Amerika'ya tokat gibi cevap Dev adım! Bir değil tam 10 hipersonik füzeyi aynı anda... Haberi Görüntüle

ÜÇÜNCÜ AŞAMADA GAZZE'NİN YENİDEN İNŞASI GÜNDEME GELECEK

ABD Başkanı Biden, Gazze'de ateşkes için taraflara 3 aşamalı bir ateşkes öneriyor. Biden, çatışmaların kalıcı olarak sonlandırılması sürecine geçişle ilgili müzakerelerin yürütüleceği ikinci aşamada, erkek askerler dahil kalan tüm esirlerin serbest bırakılacağını, İsrail'in Gazze'den çekileceğini (ilk aşamadaki), geçici ateşkesin kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşeceğini, ikinci aşamada tarafların tüm başlıklarda anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçileceğini, bu aşamada da Gazze'nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini ve tarafların elindeki ölen rehinelerin teslim edileceğini söylemişti.

Kara sular ihlal edildi Pasifik'te tansiyon yükseldi: 'Bölgeden ayrılın' uyarısı Kara sular ihlal edildi Pasifik'te tansiyon yükseldi: 'Bölgeden ayrılın' uyarısı Haberi Görüntüle

HAMAS OLUMLU BAKIYOR

Biden tarafından sunulan ateşkes önerisine yönelik İsrail ve Hamas tarafından ilk yorumlar geldi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Gazze Şeridi'nde tüm hedefleri gerçekleşinceye kadar savaşın devam etmesinde ısrarcı olduğunu kaydetmişti. Hamas da İsrail'in sunduğu ve ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı "kalıcı ateşkes, işgal güçlerinin Gazze Şeridi'nden çekilmesi, yeniden inşa ve esir değişimiyle" ilgili önerilerine olumlu baktıklarını duyurmuştu. Son olarak İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Biden'ın açıkladığı Gazze Şeridi'nde ateşkes önerisini kabul etmesi halinde Başbakan Binyamin Netanyahu'yu destekleyeceğini ifade etmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading