banner2

İsrail Başbakanı, İran'a Pers Kralı Kiros'u hatırlattı: Yeniden dost olabiliriz, Nevruz'unuz kutlu olsun

Son dakika haberi... İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Nevruz Bayramı vesilesiyle İran halkına seslendi: İran rejimi sizi temsil etmiyor. Umarım bu rejimden kurtulursunuz ve yeniden dost olabiliriz.

Dünya 21.03.2022, 00:35
Abone ol

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, bir vidyo mesaj yayınlayarak İran halkına seslendi. İranlıları 'baskıcı Tahran rejimden kurtulmaya' çağıran Bennett, İsrail halkıyla İranlıların pek çok ortak noktası bulunduğunu ve iki milletin yeniden eski günlerdeki gibi dost olabileceğini belirtti. 

Bennett, konuşmasında milattan önce 500'lerde Babil İmparatorluğu'na son vererek Yahudilerin yeniden Kudüs ve çevresine yerleşmelerini sağlayan Pers Kralı Kiros'u hatırlattı; iki halkın zengin bir kültüre ve ortak geçmişe sahip olduğunu dile getirdi. İran'ın Devrim Muhafızları'nı 'dünyanın en büyük terör örgütü' olarak tanımlayan Bennett, şunları söyledi:

REJİM VE DEVRİM MUHAFIZLARI ORTAK TEHDİT

"Ortak bir tehditle karşı karşıyayız. Dünyanın en büyük terör örgütü Devrim Muhafızları, onun vekil örgütleri ve acımasız, baskıcı İran rejimi... İran rejiminin sizi temsil etmediğini biliyoruz. Umarım bu zalim ve acımasız rejimden kurtulup gerçek özgürlüğe ulaşırsınız."

"Nevruz Bayramı'nız kutlu olsun. Umarım bu yeni yıl İran halkını İran rejiminin zincirlerinden kurtarır ve yaşam sevginiz tiranlığa galip gelir. Nevruz kelime anlamı olarak 'yeni gün' demektir. Özgür yeni bir gün göreceğiniz, temiz su içebileceğiniz, özgürce konuşabileceğiniz ve onurlu bir şekilde yaşayabileceğiniz yeni bir gün... Eskisi gibi tekrar arkadaş olabileceğimiz günü özlemle bekliyorum."
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!