banner2

İsrail, 175 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail, işgali altında bulunan Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te haziran ayının başından bu tarafa aralarında 18 yaşın altında çocukların da bulunduğu 175 Filistinliyi gözaltına aldı.

Dünya 09.06.2021, 17:14 09.06.2021, 17:36
Abone ol
İsrail, 175 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin Esirler Cemiyetinden yazılı açıklama yaparak, İsrail güçlerinin son 9 günde Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te düzenlediği gözaltı operasyonları hakkında bilgilendirdi. Haziran ayından bu tarafa 175 Filistinli göz altına alındı.

İSLAM CİHAD YÖNETİCİLERİNDEN ADNAN'A İDARİ HUKUK CEZASI

Diğer taraftan İsrail istihbaratının, Filistin İslami Cihad Hareketinin işgal altında bulunan Batı Şeria'daki önde gelen isimlerinden Şeyh Hızır Adnan'ın gözaltı süresini ise 1 aylık idari tutukluluğa çevirdiği kaydedildi. Şeyh Adnan'ın idari tutukluluk süresinin gözaltına alındığı 30 Mayıs'tan itibaren hesaplanacağı belirtildi. Açıklamada Şeyh Adnan'ın gözaltına alındığı günden bu tarafa açlık grevinde olduğu hatırlatıldı. 52 yaşındaki Şeyh Adnan, daha önce de defalarca gözaltına alınmış ve İsrail'de yaklaşık 7 yıl hapis yatmıştı. Şeyh Adnan, İsrail cezaevlerinde tutulduğu yıllarda birçok kez 50 günü aşan açlık grevlerinde bulunmuştu.

İSRAİL İDARİ HUKUK ADI ALTINDA HAYATLARI ÇALIYOR

İsrail güçleri, "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı 1 ila 6 ay arasında değişen süre zarfında alıkoyabiliyor. Tutuklu kişinin, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi durumunda ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te evlere sıklıkla baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli gerekçeler iddia ederek, Filistinlileri gözaltına alıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te sıradanlaşan bu gözaltılar sonrası aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Filistinlilerden bazıları uzun süree gözaltı merkezlerinde tutuluyor. Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 500'e yakını "idari tutuklu", 180'i çocuk olmak üzere 4 bin 650 Filistinli bulunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!