banner2

İskoçya'nın yeni başbakanı işe namazla başladı

İskoçya'da bugün yapılan seçimle bölgesel yönetimin yeni başbakanı seçilen Hamza Yusuf, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Başbakanlık resmi konutu Bute House'daki ilk gününde ailesine namaz kıldırırken çekilen fotoğrafını paylaştı.

Dünya 29.03.2023, 01:11
Abone ol
İskoçya'nın yeni başbakanı işe namazla başladı

Hamza Yusuf, yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Ailem ve ben bugün (28 Mart) parlamentoda yapılan oylamanın ardından Bute House'daki ilk gecemizi geçiriyoruz. Birlikte iftardan sonra adet olduğu üzere aileme namaz kıldırdığım özel bir an."

Yusuf, yaptığı diğer paylaşımda ise İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'la görüştüğünü aktararak, "İskoçya halkının ve parlamentosunun demokratik isteklerine Birleşik Krallık hükümeti tarafından saygı gösterilmesi gerektiğini açıkça ifade ettim." ifadelerini kullandı.

İLK MÜSLÜMAN BAŞBAKAN

İskoçya parlamentosunda 28 Mart'ta yapılan oturumda Başbakan seçilen Pakistan asıllı Hamza Yusuf ülkenin ilk Müslüman başbakanı oldu. Yusuf ayrıca ülkenin en genç milletvekili ve ilk Müslüman bakanı unvanlarının da sahibi.

Geçtiğimiz ay Başbakan Nicola Sturgeon'un istifasıyla boşalan İskoçya Ulusal Partisi (SNP) liderliğine kullanılan oyların yüzde 52'sinialan 37 yaşındaki Yusuf  rakipleri kampanya sürecinde eşcinsel evliliklere ve kürtaj hakkına karşı çıkarken, LGBT haklarını savunacağını beyan etmişti. Yusuf 26 bin 32 oy ile seçildi.

Pakistan asıllı Yusuf, ayrıca sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, İskoçya'ya bağımsızlık getirmeye "kararlı" olduğunu belirtmiş ve "Biz bunu sağlayacak nesil olacağız." demişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!