Yandex Metrica

Sitede Ara

İsimlerini vermedi! İlham Aliyev: Azerbaycan’a üç Avrupa ülkesi soğuk savaş ilan etti!

İsimlerini vermedi! İlham Aliyev: Azerbaycan’a üç Avrupa ülkesi soğuk savaş ilan etti!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, en az üç Avrupa Birliği ülkesinin Bakü'ye soğuk savaş ilan ettiğini belirterek  bu ülkelerin AB'de Azerbaycan karşıtı politikalar sürdürdüğünü ifade etti.

Dünya

07.06.2024, 14:11

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) toplantısında açıklamada bulunan İlham Aliyev, “İkinci Karabağ Savaşı’ndan ve özellikle geçen yılki terörle mücadele operasyonundan sonra bazı Avrupa ülkeleri haksız ve vicdansızca bize saldırmaya başladı. Azerbaycan’ı karalıyor, yaptıklarımızı gölgeliyor, beyazı siyah, siyahı ise beyaz olarak nitelendiriyorlar,” dedi. AB’nin Ermenistan’a desteğinden bahseden Aliyev, Brüksel’in eylemlerinin uluslararası hukuk normlarına değil, kişisel hırslara dayandığını söyledi.

ABD Başkan adayı Trump'tan çarpıcı açıklamalar: Bu işin sonunda 3. Dünya Savaşı var! ABD Başkan adayı Trump'tan çarpıcı açıklamalar: Bu işin sonunda 3.... Haberi Görüntüle

ÜLKELERİN İSİMLERİNİ VERMEDİ 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Maalesef Avrupa’da özel bir yer edinmek isteyen bazı ülkeler, anti-Azerbaycan koalisyonu bile kurabildiler. Bugün en az üç AB üyesi ülke Azerbaycan’a soğuk savaş ilan etti. Bu ülkeler biliniyor,” diye ekledi ancak bu ülkelerin isimlerini vermedi.

NATO zirvesi öncesi kritik görüşme: Genel Sekreter Stoltenberg ile ABD Savunma Bakanı bir araya geldi! NATO zirvesi öncesi kritik görüşme: Genel Sekreter Stoltenberg ile ABD... Haberi Görüntüle

"TÜRK DÜNYASIYLA İLİŞKİLERİ PEKİŞTİMEK ÖNCELİKLİ POLİTİKAMIZ"

Aliyev, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 13. Genel Kurulu dolayısıyla Bakü'de bulunan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Kazakistan Meclisi Başkanı Yerlan Koşanov, Özbekistan Ali Meclisi Senato Başkanı Tanzila Narbayeva, Kırgızistan Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiev, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Macaristan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Marta Matrai'yi kabul etti.

Kabülde konuşan Aliyev, Türk devletleriyle ilişkileri pekiştirmenin ve Türk dünyasının güçlenmesinin Azerbaycan'ın dış politika öncelikleri arasında olduğunu ifade etti. 

Türk dünyasının geniş coğrafyayı kapsayan, büyük potansiyele sahip büyük aile olduğunu vurgulayan Aliyev, "Ulaşım yolları, enerji kaynakları, insan sermayesi, artan nüfus, olumlu demografik durum büyük güç potansiyelleridir. Bu potansiyeli küresel ölçekte büyük bir güce dönüştürmek bizim görevimizdir. Bunun olacağına eminim, bunu görüyoruz." dedi. 

Aliyev, şunları kaydetti:

"Türk dünyasının güçlenmesi ve birleşmesi, Türk dünyasını ve Türk Devletleri Teşkilatını küresel ölçekte büyük güç merkezi haline getirecektir. Mevcut güç merkezleri krizde. Her birinin kendi kriz çerçevesi vardır. Bizde ise tam tersine potansiyelimiz her geçen gün büyüyor. Bu birlik doğaldır, bu birliğin temelinde ortak kökler vardır. Dolayısıyla bu birlik diğer tüm birliklerden daha güçlüdür. Yani bizim birliğimiz etnik ve kültürel kökenlere dayanmaktadır ve elbette bu birliği pratik adımlarla güçlendirmemiz gerekiyor."

Dünya'ya dönen astronottan şoke eden açıklama: Görmemem gereken bir şey gördüm! Dünya'ya dönen astronottan şoke eden açıklama: Görmemem gereken bir şey... Haberi Görüntüle

"GÜN GELECEK TÜM SORUNLAR TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI İLE ÇÖZÜLECEK"

Türk dünyasının güçlenmesi için toplumun her kesiminin aynı hedef doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Aliyev, şöyle devam etti:

"Gün gelecek, dünyanın tüm sorunları Türk Devletleri Teşkilatı ile istişare yoluyla çözülecektir. Biz iş birliği ve dostluktan yanayız. Birliğimiz kimseye karşı değildir. Tehdit kaynağı değiliz ve olmayacağız. Kendi hakkımızı savunuyoruz ve birbirimize destek oluyoruz."

 

 

Habere Tepki Ver

6

0

0

1

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading