banner2

İşgalin bedeli: 5 bin 700 Rus askeri öldürüldü! Çernobil ile Herson düştü, Harkov ve Kiev'de çatışmalar sürüyor

Rus ordusu büyük kayıplar verse de 4 bölgeden ilerleyişini sürdürüyor. Çernobil ve Herson Rus ordusunun denetimine girerken Harkov ve Kiev'de çatışmalar tüm şiddetiyle sürüyor.

Dünya 01.03.2022, 13:00 01.03.2022, 13:06
Abone ol

Rus ordusu Ukrayna topraklarındaki işgali yoğun olarak 4 bölgeden sürdürüyor. Bunlar Kuzeyde Belarus, kuzeydoğuda Rus sınırı, doğuda Rus yanlısı ayrılıkçıların işgalindeki Donbas ve güneyde ise Kırım. 

Belarus sınırından giren birlikler hudut hattına 150 km mesafedeki başkent Kiev'e 64 km uzunluğundaki konvoyla ilerlerken, başkente giden yol üzerindeki Çernobil kenti şu an Rus ordusunun kontrolünde bulunuyor. 

Ukrayna güçleriyle yoğun çatışmalara sahne olan Harkov kentinde ise Rus ordusu tam bir hakimiyet sağlayabilmiş değil. Buradan gelen görüntüler ülkenin ikinci büyük kentinin enkaza dönüşmek üzere olduğunu gösteriyor. 

Rus taarruzunun sürdüğü bir başka bölge de güney cephesi. Rus ordusu, 2014 yılından beri işgal altında tuttuğu Kırım topraklarından Herson ve Mariupol'e doğru ilerliyor. Rus güçleri Herson kentinde kontrolü önemli ölçüde ele geçirmiş durumda. 

RUS ORDUSU NE KADAR KAYIP VERDİ?

Ukrayna'da halk, elindeki tüm imkanlarla direnişe geçtiği için Rus askerleri yoğun kayıplar vererek ilerleyebiliyor. 

Öldürülen Rus askerlerinin sayısının savaşın 6. günü itibariyle 5 bin 700'ü geçtiği belirtildi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri kaynaklarına göre bu sayı her geçen dakika artıyor. 

200 kadar Rus askeri Ukrayna ordu güçlerince esir alınırken şimdiye dek 29 uçak, 29 helikopter, 198 tank, 846 zırhlı araç, 77 top, 7 hava savunma sistemi, 3 insansız hava aracı, 2 gemi ve 305 adet çeşitli tipte araç imha edildi. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!