banner2

İşgalci İsrail, Kudüs'te yıkıma devam ediyor

İsrail işgal güçleri, Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait evleri yıkmaya devam ederken, Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in uygulamalarını kınadı.

Dünya 13.07.2021, 11:39
Abone ol
İşgalci İsrail, Kudüs'te yıkıma devam ediyor

İşgalci İsrail güçleri, dün, Kudüs’teki çeşitli mahallelerde Filistinlilere ait evleri yıkmaya ve Filistinlileri tutuklama devam ediyor.

Batı Şeria’nın Humsa  el-Favka köyünde aralarında çocukların da olduğu Filistinlileri yerlerinden ederek evlerini yıkan İsrail güçleri, Kudüs’ün Silvan ve el-Sel’a mahallelerinde de iki Filistinliye evinin yıkılacağını bildirdi.

Filistinliler, gelen bilgi üzerine kendi evlerini yıkmak zorunda kaldı.

TÜRKİYE’DEN TEPKİ

Konuya dair bir açıklama yayımlayan Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Filistinlilere ait evleri yıkmasının uluslararası hukuk ihlali olduğuna dikkati çekti. Söz konusu hukuk ve insanlık dışı uygulamaları kınadı.

Açıklamada, "İşgal altındaki Batı Şeria'da bulunan ve Kasım 2020'den bu yana muhtelif kereler İsrail'in yıkım uygulamalarına maruz kalan Humsa el-Favka köyünde Filistinlilere ait evlerin yıkılması sonucu 35'i çocuk 70 kişinin yerlerinden edilmesi, kabul edilemez bir başka zorbalık örneği ve uluslararası hukuk ihlalidir." ifadesi kullanıldı.

İsrail'in, sadece 2021'de Batı Şeria'da Filistinlilere ait 421 yapıyı yıkarak 592 kişiyi yerinden ettiği anımsatılan açıklamada, ülkenin bu uygulamalarının, uluslararası toplumun yıkımları durdurma çağrılarına kulak asmadığı ve tek taraflı uygulamalarıyla işgali ilhaka dönüştürmeyi amaçladığının açık göstergesi olduğu belirtildi.

Açıklamada, "İsrail’in söz konusu hukuk ve insanlık dışı uygulamalarını kınıyor, İsrail'in işgal altındaki topraklarda işlediği suçlardan sorumlu tutulmasına yönelik hukuki süreçlere desteğimizi bu vesileyle yineliyoruz." değerlendirmesi yer aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!