Yandex Metrica

Sitede Ara

İran'dan İsrail iddiası: Misillemeyi önlemek için Mısır aracılığıyla mesaj gönderdiler

İran'dan İsrail iddiası: Misillemeyi önlemek için Mısır aracılığıyla mesaj gönderdiler

Orta Doğu'da geniş çaplı bir savaşa ramak kala İran'ın planlı ve hasarsız missilemesi ile facianın eşiğinden dönülmüştü. İran Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Hacızade katıldığı bir programda, “İsrail, İran'ın Nisan ayında gerçekleştirdiği yıkıcı misillemesini önlemek için Mısır aracılığıyla Gazze’deki savaşın kısa süreceği mesajını gönderdi” dedi.  

Dünya

30.05.2024, 19:33

İsrail'in Suriye'deki İran Büyükelçilik binasını hedef alarak bazı generalleri öldürmesinin ardından Tel Aviv yönetiminin Tahran'a mesaj gönderdiği iddia edildi. İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, Kum kentinde katıldığı bir programda İsrail saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hacızade, İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğunu hedef alan saldırısına değinerek, “İsrail’in amacı İran’ın askeri komutanlarını öldürmek olsaydı bu suçu Suriye'deki İran konsolosluğu dışında işleyebilirdi ancak, İsrail 7 Ekim'in başarısızlığına misilleme olarak stratejik bir zafer peşindeydi” dedi.

Soykırımcı İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki başarısızlığını İran elçiliğine saldırarak örtbas etmek istediğini belirten Hacızade, dünya halklarının aydınlanması ve bilinçlenmesi gerektiğini ifade etti. Hacızade, “Gazze'deki savaş dünyanın bilinçlenmesinin bir bedeli ve bugün dünyada yaşanan olayların hepsi Gazze savaşının sonucudur. Savaşın genişlemesi İsrail’e çok pahalıya mal oldu. Oysaki onlar, maliyeti düşük, etkisi yüksek bir eylemin peşindeydi” ifadelerini kullandı.

Rusya'dan açık tehdit! Peskov 'ABD'yi durdururuz' diyerek duyurdu: 'Olası kurbanlar Avrupa başkentleri olur' Rusya'dan açık tehdit! Peskov 'ABD'yi durdururuz' diyerek duyurdu: 'Olası kurbanlar... Haberi Görüntüle

İSRAİL’DEN İRAN’A GAZZE MESAJI

Gazze'deki savaşın İsrail'e pahalıya mal olduğunu kaydeden Hacızade, İsrail’in 1 Nisan’da Şam’daki İran konsolosluğuna saldırı gerçekleştirmesinin ardından Mısır dışişleri bakanı aracılığıyla mesaj gönderdiğini iddia etti. Hacızade, “İsrail ve ABD, İran’ın vereceği cevaba karşı bölge ülkelerini İsrail’i savunacak şekilde donattı. Yaklaşık 221 savaş uçağını saldırıları önlemek için hazırda bekletiyordu. İsrail, İran'ın yıkıcı misillemesini önlemek için Mısır dışişleri bakanı aracılığıyla Gazze’deki savaşın kısa süreceği mesajını gönderdi” ifadelerini kullandı.

Tanımlanamayan İHA! Gizemli dron 20 metre yükseklikte uçtu: Kimse ne olduğunu anlayamadı! Tanımlanamayan İHA! Gizemli dron 20 metre yükseklikte uçtu: Kimse ne... Haberi Görüntüle

İRAN MİSİLLEME SALDIRI GERÇEKLEŞTİRMİŞTİ

Soykırımcı İsrail'in Suriye'deki İran konsolosluğu binasını hava saldırısı ile hedef alarak bazı generalleri öldürmüştü.  Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu Suriye ve Lübnan'dan sorumlu Kudüs Gücü Komutanı Zahedi ile Zahedi'nin yardımcılarından Muhammed Hacı Rahimi ve Hüseyin Aminullah'in de aralarında bulunduğu 13 kişi hayatını kaybetmişti. İran ise misilleme olarak İsrail’e 13 Nisan’da 185 insansız hava aracı (İHA), 110 karadan karaya füze ve 36 seyir füzesiyle saldırı gerçekleştirmişti.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading