banner2

İran-Suudi Arabistan yakınlaşmasında yeni perde! Bağdat'ta temas kuruldu

İlişkilerinde yeni dönemin kapılarını aralayan İran ile Suudi Arabistan arasında çeşitli düzeylerde görüşmeler yapılıyor. Son olarak İran Büyükelçisi, Bağdat'taki elçilik binasında Suudi Arabistanlı mevkidaşıyla bir araya geldi.

Dünya 30.03.2023, 01:49 30.03.2023, 23:50
Abone ol
İran-Suudi Arabistan yakınlaşmasında yeni perde! Bağdat'ta temas kuruldu

Çin'in arabuluculuğunda ilişkileri iyileştirmeyi planlayan Tahran ve Riyad yönetimleri çeşitli düzeylerde temas kuruyor.

İFTARDA BİR ARAYA GELDİLER

İki ülke arasında diplomatik ilişkileri yeniden başlatma kararı almasıyla başlayan yakınlaşma çerçevesinde Suudi Arabistan'ın Bağdat Büyükelçisi Abdulaziz eş-Şammari, İran'ın Bağdat Büyükelçisi Muhammed Al Sadık iftar yemeği kapsamında elçilik binasında bir araya geldi. 

FOTOĞRAFLAR YAYINLANDI

Yarı resmi Fars Haber Ajansı, iki büyükelçinin Bağdat'taki İran Büyükelçilik binasında otururken çekilmiş fotoğraflarını yayımladı.

İki büyükelçi arasındaki görüşmenin iftar programı vesilesiyle gerçekleştiği kaydedildi. Görüşmenin içeriğine dair bilgi verilmedi.

İran medyasında geçen birkaç gün içinde çeşitli ülkelerdeki iki ülke büyükelçilerinin karşılıklı iftar davetlerine katıldıklarına ilişkin haberler geçmişti. Irak dışında Tacikistan ve Norveç'teki İran ve Suudi Arabistan Büyükelçileri de iftar davetleri vesilesiyle bir araya gelmişti.

Suudi Arabistan ve İran, Çin'in arabuluculuğunda Pekin'de yürüttükleri görüşmelerin ardından 10 Mart'ta diplomatik ilişkilerini yeniden başlatma kararı almıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!