banner2

İran şaşırttı: Komşularla ilişkiler önceliğimiz

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, komşulara zeytin dalı uzattı. İran lideri ülkesinin dış politikada birinci önceliğinin komşular başta olmak üzere bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler kurulması olduğunu ifade etti.

Dünya 16.09.2021, 13:45 16.09.2021, 14:53
Abone ol
İran şaşırttı: Komşularla ilişkiler  önceliğimiz

Dış politida mezhepçi ve yayılmacı bir anlayış benimseyen İran'da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan İbrahim Reisi, yeni döneme  ihtiyatlı başladı. Komşulara zeytin dalı uzatan Reisi "Komşu ülkelerle ilişkilerin güçlendirilmesi İran'ın temel önceliklerindendir" dedi. 

Şangay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'ye giden Reisi, hareketinden önce yaptığı açıklamada komşulara zeytin dalı uzattı. Reisi ülkesinin bölgesel iş birliğine büyük önem verdiğini belirtti, "İran, bölgesel iş birliği konusundaki en etkin örgütlerden biri olan Şangay İşbirliği Örgütü'nde aktif rol sahibi olacaktır." şeklinde konuştu. 

İran Cumhurbaşkanı, ülkesinin Asya ülkelerine odaklı bir dış politikaya öncelik vereceğini vurgulayarak, "Bölge ülkeleriyle, özellikle de komşu ülkelerle ilişkilerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi İran'ın temel önceliklerindendir." ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin "diyalog ortağı" olarak yer aldığı ŞİÖ, ilk olarak Şangay Beşlisi adıyla 1996'da kuruldu. 2001'de Özbekistan'ın da katılımıyla üye sayısı 6'ya çıkan Şangay Beşlisi'nin adı Şangay İşbirliği Örgütü olarak değişti. Özbekistan, Pakistan ve Hindistan da daha sonra tam üye olarak örgüte kabul edildi.

İran, Afganistan, Moğolistan ve Belarus ise ŞİÖ'de gözlemci üyeler olarak yer alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!