İran'ın müzakere koşulları net: 'Nükleer anlaşmadan başka bir şey kabul etmeyiz'

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Avusturya'nın başkenti Viyana'daki nükleer anlaşma müzakerelerinin hafta sonu yeniden başlayacağını bildirdi.

Dünya 06.12.2021, 13:02
İran'ın müzakere koşulları net: 'Nükleer anlaşmadan başka bir şey kabul etmeyiz'

Basın toplantısında gazetecilere konuşan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, nükleer anlaşma ve müzakerelerle alakalı açıklamalarda bulundu. 

Müzakerelerin yeniden haftasonu başlayacağını bildiren Hatibzade, müzakereleri karşı tarafa sundukları taslaklara göre yürüttüklerini, geçici ya da aşamalı bir anlaşmanın söz konusu olmadığını ifade etti. 

Hatibzade, "Karşı taraf İran'ın sunduğu metne hiçbir itirazda bulunmadı sadece değerlendirmeleri gerektiğini ve taleplerin hepsini karşılayamayacaklarını söylediler." ifadelerini kullandı.

MÜZAKERELER BİTMEDİ DEVAM EDECEK 

Sözcü Hatibzade, müzakerelerin bitmediğini, sadece ara verildiğini söyleyerek, gerek duyulduğunda yeni öneri taslaklarının sunulabileceğini bildirdi. 

NÜKLEER ANLAŞMADAN BAŞKA BİR ŞEY KABUL ETMEYİZ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran'ın gerekli esneklik ile Viyana'ya gittiğini fakat karşı tarafın istedikleri esnekliğe sahip olmadıklarını ifade etti. 

Hatibzade, Nükleer anlaşmadan aşağı bir şeyi kabul etmeyiz ve bu anlaşmadan fazlasını da taahhüt etmeyiz. Yaptırımlar devam ediyor ve henüz hiçbir yol açılmış değil." diye konuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!