banner2

İran göstericileri dronla avlıyor! İşte rejimin korku salmayı amaçlayan yeni vidyosu

Olayların her bölgeye yayıldığı İran'da rejim beka kaygısı taşıyor. Yüzlerce kişinin öldürüldüğü ülkede halka korku salmak için 'izleniyorsunuz' mesajıyla dron görüntüleri yayınlandı.

Dünya 08.11.2022, 14:21
Abone ol

Bir buçuk aydır yoğun protestolara sahne olan İran sokakları son günlerde 'gösterici avı'nı andıran görüntülerle gündemde.

22 yaşındaki Mahsa Amini'nin polis tarafından gözaltına alındıktan sonra öldürülmesinin ardından başlayan olaylar ülkenin her yerine yayıldı. İran batısında Amini'nin memleketi Saggız'ı (Sakez) yangın yerine çeviren olaylar şimdi ülkenin doğudaki Afganistan sınırından kuzeyde Türklerin yoğun olarak bulunduğu Tebriz ve çevresini de sardı. 

Protestoların bir türlü dinmek bilmemesi, İran rejimini gün geçtikçe daha da öfkelendiriyor. Motorlu ekipler halinde gezen İran polisi, göstericilere zaman zaman acımasız biçimde davranıyor. 

Polisin kimi bölgelere ağır makineli tüfeklerle girdiği ve katliam yaptığı yönünde bilgiler yayılırken, 17 Eylül'den buyana İran güvenlik güçleri tarafından öldürülen protestocu sayısının en iyimser tahminle 300'ü aştığı belirtiliyor. 

REJİMİN YENİ TAKTİĞİ: İZLENİYORSUNUZ 

Hem İran dini lideri Ali Hamaney'e doğrudan bağlı Devrim Muhafızları hem de Tahran yönetiminin polis güçleri tarafından giderek artan bir sertlikte muameleyle karşılayan halk, dronlarla izlenip fişleniyor. 

Güvenlik güçlerince yayınlanan yeni görüntüler, 'izleniyorsunuz' mesajı verdiği İran halkını sindirmeyi amaçlıyor. Sokaklar insansız hava araçlarıyla 7/24 takip ediliyor ve gözaltına alınan kişilerden haber almak çoğunlukla mümkün olmuyor. 

İran'dan geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya sızan bir görüntü, polisin göstericilere nasıl davrandığını açık biçimde ortaya koymuştu. Bir grup polis, yere yatırıp dövdükleri kişiyi dakikalar süren eziyetin ardından silahla vurarak öldürmüştü. 

Gelişmeler İran ile Azerbaycan arasındaki ipleri de hayli germiş durumda. İran'da yaşayan 35 milyonluk Türk nüfusu şimdiye dek Tahran'ın hassasiyetlerini dikkate alarak gündeme getirmeyen Bakü medyası, olayların tırmanmasıyla birlikte artık İran Türkleri'ne manşetlerden açık mesajlar veriyor. 

Ermenistan'a verdiği açık destekle Türklerin ülke ile duygusal bağının zayıflamasına yol açan İran rejimi, protestoları zor kullanarak kontrol altına alma hamleleriyle daha fazla katliama yol açacak gibi görünüyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!