banner2

İran doğruladı: ABD’de tutuklu bulunan 5 İranlı serbest

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri, "ABD’nin hukuki olmayan yaptırımlarını delme bahanesiyle bu ülkede tutuklanan 5 vatandaşımızın serbest bırakılmasından dolayı çok mutluyuz ve onların sevdiklerinin kollarına dönmelerini tebrik ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Dünya 18.09.2023, 22:44
Abone ol
İran doğruladı: ABD’de tutuklu bulunan 5 İranlı serbest

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Ali Bakıri,  ABD’de hapsedilen İranlı 5 mahkumun serbest bırakılmasına ilişkin açıklamada bulundu.

 “ABD’nin hukuki olmayan yaptırımlarını delme bahanesiyle bu ülkede tutuklanan 5 vatandaşımızın serbest bırakılmasından dolayı çok mutluyuz ve onların sevdiklerinin kollarına dönmelerini tebrik ediyoruz.” ifadelerinde bulunan Ali Bakıri, iki ülke arasındaki görüşmelere aracılık eden ülkelere de değinerek, “İran vatandaşlarının serbest bırakılmasına yol açan süreçteki önemli rollerinden dolayı Katar ve Umman hükümetlerine teşekkür ederiz.” dedi.

İKİ MAHKUM ABD'DE KALMAK İSTEDİ

İran basını, İran vatandaşı Mehrdad Muin Ensari ve Rıza Serhengpur adlı iki mahkumun Katar'ın başkenti Doha'ya geldiğini, buradan Tahran'a nakledileceklerini yazdı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, sabah yaptığı basın açıklamasında "iki mahkumun kendi istekleri ile İran’a döneceğini, bir mahkumun üçüncü bir ülkedeki ailesinin yanına geçeceğini, iki mahkumun ise ABD’de kalmak istediğini" açıklamıştı.

İran’ın serbest bıraktığı ABD vatandaşları ise Siyamek Namazi, İmad Şarki ve Murad Tahbaz ile isimleri açıklanmayan iki kişiden oluşuyor.

TAKAS ANLAŞMASI

ABD ve İran medyasında yer alan haberlerde, İran'ın Güney Kore'de dondurulmuş 6 milyar dolarının serbest bırakılması karşılığında iki ülkenin tutuklu takası yapacağı bilgisi paylaşılmıştı.

Beyaz Saray, 10 Ağustos'ta, İran'da tutuklu 5 ABD vatandaşının cezaevinden çıkarılıp ev hapsine alındığını doğrulamıştı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Bakıri de ABD ile yürütülen tutuklu değişimine ilişkin müzakerelerde yaşanan gelişmelere dikkati çekerek, İran'ın dondurulmuş varlıklarının ve ABD'de tutuklu bulunan çok sayıda İran vatandaşının serbest bırakılacağını kaydetmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani ise yaptığı açıklamada Güney Kore'de bloke edilen paranın güniçinde Katar’daki hesaplara aktarılacağını, mahkum takasının da bugün gerçekleşeceğini duyurmuştu.

İran Merkez Bankası Başkanı Muhammed Rıza Ferzin de yaptığı açıklamada, ABD ile varılan mahkum takası anlaşması çerçevesinde serbest bırakılan varlıklarının 5 milyar 573 milyon 492 bin avro olarak İran bankalarının Katar bankalarındaki hesaplarına yatırıldığını belirtmişti.

Katar Dışişleri Bakanlığı, Washington ile Tahran arasındaki arabuluculuk anlaşmasının uygulanmaya başladığını ve bu kapsamda İran'ın 5 ABD'liyi serbest bıraktığını ve Güney Kore'de dondurulan İran fonlarının Katar'a aktarıldığını duyurmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!