banner2

İran'dan Suudi Arabistan'a uyarı: 'Stratejik sabrımız' tükenebilir

İran İstihbarat Bakanı İsmail Hatib, Suudi Arabistan'ı açıkça tehdit etti. Tahran'ın Suudi Arabistan'a karşı stratejik sabrının devam edeceğinin garantisi olmadığını söyleyen Hatib, "İran misilleme yapmaya karar verirse camdan saraylar çökecek." dedi.

Dünya 10.11.2022, 15:49 10.11.2022, 17:08
Abone ol
İran'dan Suudi Arabistan'a uyarı: 'Stratejik sabrımız' tükenebilir

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars'ın bildirdiğine göre İstihbarat Bakanı İsmail Hatib, 9 Kasım 2022'de Tahran'ın Suudi Arabistan'a karşı stratejik sabrının devam edeceğinin garantisinin olmadığını söyledi.

İran İstihbarat Bakanı İsmail Hatib

'SABRIN TÜKENMEYECEĞİ GARANTİ EDİLEMEZ'

Fars'ın aktardığına göre Hatib, "İran şu ana kadar sağlam bir rasyonellikle stratejik sabrı benimsedi ama düşmanlıkların devam etmesi durumunda sabrın tükenmeyeceği garanti edilemez." dedi. Olayların ABD, İsrail, İngiltere ile Suudi Arabistan'ın finanse ettiği medya tarafından kışkırtıldığını savunan Hatib, sözlerine şöyle devam etti:

İran misilleme yapmaya ve cezalandırmaya karar verirse camdan saraylar çökecek ve bu ülkelerde istikrar kaybolacak. İran'ın bakış açısından, bölge ülkelerindeki herhangi bir istikrarsızlık bulaşıcıdır ve İran'daki herhangi bir istikrarsızlık da bölge ülkeleri için bulaşıcı olabilir.

İRAN RİYAD'I UYARMIŞTI

Mahsa Emini'nin öldürrülmesinden bu yana İran'da rejim karşıtı protestolar devam ediyor. İran Devrim Muhafızları şefi Hüseyin Salami, geçen ay Riyad'ı sosyal medya kuruluşlarını kontrol etmesi konusunda uyarmış ve şu şekilde konuşmuştu:

Suudi iktidar ailesini uyarıyorum.... Davranışlarınıza dikkat edin ve bu medyayı kontrol edin... yoksa bedelini ödersiniz. Bu son uyarımız çünkü bu medya aracılığıyla devlet işlerimize karışıyorsunuz. Size demiştik ki,  dikkatli olun.

RİYAD'A SALDIRI İDDİASI

Wall Street Journal geçen hafta Riyad'ın istihbaratlarını ABD ile paylaştığını ve İran'ın krallıktaki hedeflere yakın bir saldırı planladığını iddia etmşiti. İran ise Suudi Arabistan'a yönelik tehdit iddialarını reddetmişti. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!