banner2

İran'da kripto para çiftliğine baskın

İran'da kaçak faaliyet gösterdiği tespit edilen "ülkenin en büyük kripto para madenciliği çiftliği" kapatıldı.

Dünya 22.06.2021, 16:04 22.06.2021, 16:06
Abone ol
İran'da kripto para çiftliğine baskın

İran'da kripto para operasyonu düzenlendi. Başkenti Tahran'ın batısında, ülkenin en büyük kaçak kripto para madenciliği çiftliğindeki 7 binden fazla cihaza el konularak işletmenin kapatıldığı bildirildi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, İran polisi ülkedeki toplu elektrik kesintilerinin kaynağı olduğu ifade edilen kaçak kripto para madenciliği çiftliklerine yönelik operasyon düzenledi.

7 BİNDEN FAZLA CİHAZ TESPİT EDİLDİ

Tahran Elektrik İdaresi ile koordinasyon halinde sürdürülen çalışmalar kapsamında, Çitger bölgesinde yoğun elektrik tüketimi yapan terk edilmiş bir fabrikaya operasyon düzenlenirken, operasyon neticesinde bir kısmı faaliyette olduğu görülen 7 binden fazla cihazın tespit edildiğini aktarıldı.

Cihazlara el konulduğunu ve kripto para madenciliği çiftliğinin mühürlendiğini belirten Tahran Emniyet Müdürü Hüseyin Rahimi, uzmanların hesaplamalarına göre, kripto para üretiminde harcanan elektriğin tüm cihazların aktif olarak çalışması halinde ülkedeki elektrik tüketiminin yüzde 4'üne tekabül ettiğine dikkati çekti.

Tahran Emniyet Müdürü Rahimi, Enerji Bakanlığı ile koordinasyon halinde hareket eden polisin, son 48 saat içinde başkentin diğer bölgelerindeki operasyonlarda da kaçak olarak faaliyet gösteren yaklaşık 3 bin kripto para madenciliği cihazını ele geçirdiğini ve madencilik faaliyetlerine son verdiğini de sözlerine ekledi.

KRİPTO PARA MADENCİLİĞİNE GETİRİLEN YASAK 22 EYLÜL'E KADAR SÜRECEK

Dünyada en çok kripto para üretiminin yapıldığı ülkelerden İran'da yaşanan toplu elektrik kesintileri nedeniyle ülkede kripto para madenciliği faaliyetleri 26 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Ruhani'nin talimatıyla askıya alınmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!