İran'da 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alınmıştı! Mahsa Emini hayatını kaybetti

İran'ın başkenti Tahran'da polis tarafından 'kıyafet kurallarına' uymadığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini 3 gün sonra yaşamını yitirdi.

Dünya 17.09.2022, 13:15 17.09.2022, 13:36
Abone ol

13 Eylül'de Tahran'da 'Ahlak polisi' olarak bilinen İrşad Devriyesi tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Mahsa Emini, hayatını kaybetti.

GENÇ KADININ ÖLÜMÜ YAKINLARI TARAFINDAN DOĞRULANDI

İran'da yayın yapan 'entekhab.ir' adlı haber sitesine göre, genç kızın ölüm haberinin yakınları tarafından doğrulandığı aktarıldı.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı da Emini'nin hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.

FENALAŞARAK KOMAYA GİRDİĞİ AKTARILDI

Ülke medyasında, Emini'nin 13 Eylül'de başkent Tahran'da İrşad Devriyesi tarafından 'Başörtüsü kurallarına uymadığı' gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak komaya girdiği aktarıldı. Olay kamuoyunda ve bazı siyasetçiler arasında da tepkiyle karşılandı.

KALP RAHATSIZLIĞI İDDİASI

Tepki üzerine Tahran Polisi tarafından yapılan açıklamada, İrşad Devriyesi'nin Emini'yi açıklama için karakola götürdüğü ve burada aniden bilincini kaybetmesi ve kalp rahatsızlığı yaşaması üzerine hastaneye sevk edildiği belirtildi.

'MERKEZE GÖTÜRÜLDÜĞÜ SIRADA İŞKENCEYE UĞRUYOR'

Emini'nin kuzeni İrfan Mertezayi ise şu iddialarda bulundu:

Mehsa ailesiyle beraber gezmek amacıyla İran’ın başkenti Tahran’a gidiyor. Kardeşiyle birlikte metrodan indiği bir sırada Hicab polisleri tarafından saldırıya uğruyor ve kendilerini savundukları için her ikisine de şiddet uygulanıyor. Daha sonra Mehsa, bu polisler tarafından gözaltına alınıyor ve ailesi ve kardeşine Weza yolundaki Ahlak Asayiş Merkezinden bilgi alabilecekleri söyleniyor. Mehsa, merkeze götürüldüğü sırada da işkenceye uğruyordu.

'GÖZALTINA ALINDIKTAN BİRKAÇ SAAT SONRA BEYİN SARSINTISI GEÇİRDİ'

İrfan Mertezayi, gözaltına alındıktan birkaç saat sonra Mehsa’nın beyin sarsıntısı geçirdiği ve İran güçleri tarafından ancak yarım saat sonra hastaneye götürüldüğünü belirtti.


 
İrfan Mertezayi son olarak şunları söyledi: 

Doktorlar Mehsa’nın beyin sarsıntısı geçirdiğini ve beyin ölümünün gerçekleştiğini söylediler. Birkaç gün cihazlara bağlı şekilde yaşayan Mehsa bugün hastanede yaşamını yitirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!