banner2

İran'a mesaj verecekler! İsrail ile ABD ortak tatbikat başlattı

İsrail ile ABD orduları, hazırlık durumunu test etmek ve operasyonel ilişkiyi güçlendirmek için Akdeniz açıklarında askeri tatbikata başladı. Tatbikatın cuma gününe kadar devam etmesi planlanıyor.

Dünya 24.01.2023, 18:39 25.01.2023, 10:23
Abone ol

İsrai, İran'a gözdağı vermek için ABD ile ortak bir askeri tatbikat başlattı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, ABD Merkez Komutanlığı ile "Juniper Oak (Ardıç Meşe) Ortak Tatbikatı'nın başlatıldığı belirtildi.

Söz konusu tatbikatın İsrail-ABD ortak hazırlığını test edeceği ve iki ordu arasındaki operasyonel ilişkileri güçlendireceği belirtilirken, İsrail deniz kuvvetlerine ait füze taşıyan gemiler ve denizaltı ile ABD uçak gemisinin ortak tatbikat yapacağı bildirildi. 

BİRÇOK ASKERİ GÜÇ KATILACAK 

Tatbikat ile ilgili yapılan açıklamada, İsrail ve ABD hava kuvvetlerinin, çok sayıda savaş uçağı, nakliye uçakları, insansız hava aracı, keşif uçakları, ABD'nin ağır bombardıman uçaklarının katılımıyla farklı senaryolar tatbik edeceği aktarıldı. 

Tatbikata hem savaş uçakları hem bombardıman uçaklarına yakıt ikmali yapacak İsrail'in Re'em (Boeing 707) ve ABD'nin Boeing KC-46A tanker uçaklarının da katılacağı bilgisi verilen açıklamada, "kara kuvvetlerinin ortak eğitim gerçekleştireceği ve ABD'nin roket sistemi HIMARS'tan ve İsrail'in sistemlerinden uzun menzilli roketler fırlatılacağı" belirtildi.

6400 ABD ASKERİ TATBİKATA KATILACAK 

Diğer yandan İsrail merkezli yayın yapan Yediot Ahronot gazetesine göre tatbikata 450'si karada, diğerleri USS George HW Bush uçalk gemisinde olmak üzere 6400 ABD askeri katılacak. 

Söz konusu uçak gemisinde tatbikata katılacak B-52 bombardıman uçakları ile F-35, F-15, F-16 ve F-18 savaş uçaklarının yer aldığı aktarılan haberde, tatbikata aralarında nükleer silah taşıyabilen bombardıman uçaklarının da bulunduğu 142 uçağın katılacağı belirtildi.

3. TATBİKAT OLACAK 

Yediot Ahronot'un haberinde konuyla alakalı şu detaylara yer verildi: 

Askeri kuvvetler, düşman bir ülkenin topraklarına girme, gelişmiş hava savunma sistemlerini aşma ve yer altında korunan hedefleri imha etme gibi İran'da bir saldırı senaryosu için eğitim alacak.

Gazete bunun geçen yıldan bu yana her iki ordunun hava kuvvetlerinin İran'ın nükleer tesislerine saldırı simülasyonu yaptığı 3. tatbikat olacağını belirtti. 

İsrail Devlet Haber Ajansı'nın haberinde ise, tatbikat "iki ülke arasındaki şimdiye kadarki en önemli ortak askeri tatbikat" olarak nitelendirildi.

TATBİKATIN ASIL AMACI İRAN'A MESAJ VERMEK 

Haberde, ABD'li bir yetkilinin, "Tatbikat, Ukrayna'daki savaş ve Çin tehdidinin ABD'nin İran tehdidini görmezden gelmesine neden olmayacağı mesajını taşıyor. İran, tatbikatın gücünü ve ölçeğini görerek iki ülkenin neler yapabileceğini anlayacaktır." ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!