Yandex Metrica

Sitede Ara

Irak'ta Ayn el-Esed üssüne saldırıyı Şii milisler üstlendi

Irak'ta Ayn el-Esed üssüne saldırıyı Şii milisler üstlendi

Irak'ta bugün Ayn el-Esed askeri üssünü hedef alan füze saldırılarını, kendilerine 'Mühendisin İntikam Tugayı' diye adlandıran bir Şii milis grup üstlendi.

Dünya

23.01.2024, 21:57

Irak’ın başkenti Bağdat yakınlarında ABD askerlerinin konuşlandığı Ayn el-Esed üssüne bugün düzenlenen saldırıları, kendisine “Mühendisin İntikamı Tugayı” ismini veren Şii bir grup üstlendi.

Bugün öğle saatlerinde gerçekleştirilen saldırıda, 3 ABD askeri yaralanmıştı.

Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, saldırının hemen ardından Uluslararası Koalisyon Güçleri’ne ait savaş uçakları başkent Bağdat’ın batısındaki Bağdadi kenti üzerinde uçuş yapmaya başladı.

Irak hükümeti ise saldırının faillerini yakalamak için kente giriş ve çıkışları kapattığını ilan etti.

Çin askerinden Belarus çıkartması! Nakliye uçağı yüzlerce piyadeyi Minsk'e bıraktı Çin askerinden Belarus çıkartması! Nakliye uçağı yüzlerce piyadeyi Minsk'e bıraktı Haberi Görüntüle

IRAK ORDUSUNDAN TEPKİ

Gribe yakalandığını zanneti hayatının kabusunu yaşadı! Önce kollarını sonra bacaklarını kaybetti! Gribe yakalandığını zanneti hayatının kabusunu yaşadı! Önce kollarını sonra bacaklarını... Haberi Görüntüle

Konuya dair, Irak Ordusu tarafından yapılan açıklamada, bugün Ayn el-Esed üssü ve Erbil Havalimanını hedef alan saldırılara tepki gösterdi.

Ordu Sözcüsü Yahya Resul el-Zubeydi, yaptığı basın açıklamasında, Erbil Havalimanı ve Ayn el-Esed üssüne yönelik düzenlenen saldırıların Irak devletinin heybetine zarar verdiğini söyledi.

Açıklamasında, saldırının faillerinin yakalanması için gerekli çalışmaların yapıldığını belirten el-Zubeydi, “Hükümet, Irak toprakları ve ulusal güvenliğinin tepkisel eylemler için kullanılmasını reddediyor” dedi.

Irak Emniyet Birimi Medya Merkezi ise Bağdadi yakınlarında Ayn el-Esed üssüne yönelik saldırıda kullanılan füze rampasını taşıyan bir tırın durdurulduğunu ve sürücüsünün gözaltına alındığını aktardı. 

Milis grupların kullandığı “Mühendisin İntikamı Tugayı” ismi saldırının 2020 yılı başında ABD tarafından öldürülen Haşd-i Şabi lideri Ebu Mehdi el-Mühendis’in intikamı için yapıldığını akıllara getiriyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading