banner2

Irak Suriye rejiminin iddiasını yalanladı

Irak, Suriye rejimine "Bölgesel Komşu Ülkeler Zirvesi" için davet gönderilmediği yönünde açıklama yaparak, Suriye rejiminin haber ajansını yalanladı.

Dünya 16.08.2021, 16:09 16.08.2021, 16:24
Abone ol
Irak Suriye rejiminin iddiasını yalanladı

Irak Dışişleri Bakanlığı, ay sonunda ülkenin başkenti Bağdat'ta düzenlenecek olan "Bölgesel Komşu Ülkeler Zirvesi" için Suriye'deki Beşşar Esed rejimine davet gönderildiği yönündeki iddiaları yalanladı.

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Irak hükümetinin Bağdat'ta düzenlenecek komşu ülkeler zirvesine Suriye hükümetini davet ettiği haberleri çıktı. Bahsedilen davetle Irak hükümetinin hiçbir ilgisi yok. Resmi davetler hükümet kanalından Başbakan adına gönderilir. Hiçbir tarafın davet götürme yetkisi yok." ifadeleri kullanıldı.

İDDİAYI SURİYE HABER AJANSI SANA ÖNE SÜRMÜŞTÜ

Suriye rejiminin haber ajansı SANA, Irak'taki Haşdi Şabi Başkanı Falih Feyyad'ın Şam'da Esed ile görüştüğünü ve görüşmede Esed rejiminin de Bağdat'taki zirveye davet edildiği şeklinde bir iddia öne sürmüştü.

Diğer taraftan Irak Hükümet Sözcüsü ve Kültür Bakanı Hasan Nazım, Irak resmi ajansı INA'ya, Bağdat'ta ay sonunda düzenlemesi planlanan zirveye komşu ülkelerin yanı sıra Avrupa'dan önemli ülkelerin katılacağını açıklamıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron da Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini ve söz konusu görüşmede zirveye katılacağını iletmişti.  Türkiye'nin de davetli oldıuğu zirveye Katar'dan destek gelmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!