Yandex Metrica

Irak Hükümetinden BM Özel Temsilcisine "Haşd-i Şabi" tepkisi

Irak Hükümeti, Bağdat'taki Yeşil Bölge'ye saldıran İran destekli Haşd-i Şabi örgütü yetkilileri ile görüşen Jeannine Hernes-Plasschaert'e tepki gösterdi.

Dünya

25.04.2024, 12:01

Irak'ta hükümet ile İran destekli terör örgütü Haşd-i Şabi arasında gerilim büyüyor. BM Irak Misyonu (UNAMİ) Özel Temsilcisi Jeannine Hernes-Plasschaert'in hükümetle koordine kurmadan Haşd-i Şabi liderleriyle görüşmesi hükümetin tepkisine sebep oldu.

Londra merkezli Şarku'l Avsat gazetesine konuya dair bir açıklama yapan bir hükümet yetkilisi, Plasschaert'in yasa dışı roller oynadığını söyledi. 

Yetkili, Plasschaert'in daha önce başkent Bağdat'taki uluslararası diplomatik temsilcilikler ve hükümet kurumlarının bulunduğu Yeşil Bölge'ye baskın düzenleyen militanlara emir veren yetkililerle görüştüğünü aktardı.

Hükümete gözdağı

Irak hükümetinin daha önce ülkenin çeşitli şehirlerinde devam eden protesto eylemlerine yönelik şiddet kullanılması talimatı veren Haşd-i Şabi liderlerinden General Kasım Salih'i gözaltına almıştı. Örgüt militanları bunun üzerine Yeşil Bölge'ye baskın düzenleyerek Salih'in serbest bırakılması için gözdağı vermişti.

Plasschaert ise daha önce katıldığı bir televizyon programında Başbakan Mustafa el-Kazımi'yi kastederek bazı yetkililerin istifa etmesi gerektiğini söylemişti.

Hükümet, BM Özel Temsilcisinin Haşd-i Şabi yetkilileriyle görüşmesini kendisine karşı bir gözdağı olarak görüyor.

Şiiler, İran ve Haşd-i Şabi'ye tepkili

İran destekli Haşd-i Şabi örgütü, 2019 yılında ülkenin güneyindeki Basra'da başlayarak Kerbela ve Necef gibi Şii nüfusun yoğunlukta olduğu şehirlerde devam eden İran karşıtı protesto eylemlerine sert müdahalelerde bulunarak bazı protestocu liderlere suikast düzenliyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Kerbela'daki İran Konsolosluğunun protestocular tarafından yakılması eylemine öncülük eden aktivist İhab el-Vezni, 9 Mayıs'ta kendisini hedef alan bir suikast sonucunda yaşamını yitirmişti.

Suikastin ardından yeniden konsolosluğu kuşatan Iraklı protestocular, Vezni'nin öldürülmesinden Haşd-i Şabi'yi sorumlu tutuyor.

Haşd-i Şabi militanları ise 2 haftadır devam eden protesto eylemlerine saldırılar düzenleyerek çok sayıda eylemcinin yaralanmasına ya da ölümüne sebep oluyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading