Yandex Metrica

İnsanlık tarihinin en büyük başarısı! İnsanoğlu Ay'ın karanlık yüzeyine inmeyi başardı!

İnsanlık tarihinin en büyük başarısı! İnsanoğlu Ay'ın karanlık yüzeyine inmeyi başardı!

Uzun yıllardır insanlık tarihinin merak uyandıran ve tarihte üzerine tapılan Ay gizemini korumaya devam ediyor. Karanlık yüzeyinde ne olduğu bilinmesede yıllardır birçok ülke tarafından keşif konusu olmakta. Son olarak ise Çin'de Ay'ın karanlık yüzeyine iniş gerçekleşitrme kararı aldı ve Change'e-6 keşif aracını kontrollü bir şekilde indirmeyi başardı.

Dünya

03.06.2024, 13:16

Merkezi Amerika'da bulunan Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), uzaya ilişkin birçok girişimde bulunmuş, Amerika'nın uzay çalışmalarında öncü rol oynamasının önünüaçmıştı.

1960'lı yıllardan bu yana Sovyet Rusya iler arasında yaşanan uzay yarışlarına bu kez Çin de dahil olma yolunda ilerliyor. 

Tüm dünyada büyük yankı uyandıran uzay gelişmelerine Çin'den büyük bir hamle geldi. Çin, Ay'ın karanlık tarafında bulunan toprak ve kaya parçalarını iki ay boyunca toplamak üzere mürettebatsız uzay aracı gönderdi.

İngiltere'yi 3 atom bombası ile haritadan sileriz! Rus devlet kanalı Avrupa'daki hedefleri tek tek gösterdi İngiltere'yi 3 atom bombası ile haritadan sileriz! Rus devlet kanalı... Haberi Görüntüle

ÇİN'DEN İNSANLIK TARİHİNDE BİR İLK

Ayın karanlık yüzeyine başarılı bir şekilde iniş yapan ''Change'e-6'' misyonu kapsamında uzay aracı Ay'ın güney kısmında bulunan Aitken Havzası adı verilen bölgeye iniş yaptığı öğrenildi. 

İnsanlık tarihi için önemli bir rol oynayan bu adım insanoğlunun ayın karanlık yüzeyine keşif aracı indiren ilk ülke oldu.

Çin'e ait olan uzay aracının ise 14 saatte toplama işlemi gerçekleştirecekleri öğrenilirken, malzemelerin konteynerlere yüklenip mühürlenerek, yörüngede bulunan uyduya sonrasında ise dönüş mekiğine taşınması hedefleniyor. 

Önce vur sonra sor emri! İsrail askerlerinden kan donduran itiraf: Stres atmak için ateş ediyoruz! Önce vur sonra sor emri! İsrail askerlerinden kan donduran itiraf:... Haberi Görüntüle

UZAY YARIŞLARI'NA ÇİN'DE DAHİL OLDU

Çin 2018 yılında Change'e-4 misyonunu, 2020 yılında ise Chang'e-5'i Ay'a göndermişti.  Ayın karanlık yüzeyinde hiç ışığın bulunmaması ve insanlığın Ay hakkına yeterli bilgi sahibi olmaması keşif için büyük merak uyandırmaya ve Ay'ın sırrının çözülmesinde öncü rol oynamaya devam ediyor. 

Sovyetler Birliği 1959 yılında ise 'Luna' isimli uydusu Ay'ın karanlık yüzeyini fotoğraflamıştı. 

Amerika ise 1968 yılında ise ''Apollo 8'' görevine katılarak Ay'ın karanlık yüzeyini görmüşlerdi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading