banner2

İngiltere: NATO'nun inanılmaz derecede önemli üyesi olan Türkiye'nin endişelerini dinleyeceğiz

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu için, "Bu süreçte tüm üyeleri ve endişelerini dinlememiz çok önemli, Türkiye'yi de dinleyeceğiz" dedi. Türkiye'nin askeri gücünü öven Wallace, "Türkiye NATO'nun inanılmaz derecede önemli bir üyesi ve gerçekten de güçlü bir katkı sağlıyor." şeklinde konuştu.

Dünya 19.05.2022, 20:15 19.05.2022, 20:33
Abone ol
İngiltere: NATO'nun inanılmaz derecede önemli üyesi olan Türkiye'nin endişelerini dinleyeceğiz

FETÖ ve bölücü terör örgütü PKK'nın yuvası haline gelen İsveç ve Finlandiya'nın güvenliği Türkiye'ye bağlı. Bu kapsamda Batı'nın büyük devletleri Türkiye'nin şartlarını yerine getirmek için harekete geçti.

Avam Kamarası'nda yapılan NATO ve uluslararası güvenlik konulu oturumda milletvekillerinin sorularını cevaplayan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Türkiye'ye karşı pozitif mesajlar verdi.

TÜRKİYE İNANILMAZ ÖNEMLİ VE GÜÇLÜ

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine itirazı konusunda İngiltere'nin ne yaptığı sorulan Wallace, "Türkiye NATO'nun inanılmaz derecede önemli bir üyesi ve gerçekten de güçlü bir katkı sağlıyor." dedi.

NATO'nun sınırlarının Norveç'teki Kuzey Kutbu'ndan Karadeniz'e ve Türkiye'ye kadar çok geniş bir sınırı kapsadığının her zaman hatırlanması gerektiğini kaydeden Wallace, Türkiye'nin NATO'nun en eski üyelerinden biri olduğunu vurguladı.

"ANKARA'NIN ENDİŞELERİNİ DİNLEMEMİZ ÇOK ÖNEMLİ"

30 üye ülkenin bir araya gelip Finlandiya ve İsveç'i kabul etmesi için Ankara'nın endişelerinin ele alınmasının önemine işaret eden İngiltere Savunma Bakanı, şunları söyledi:

"Savunma Bakanı (Hulusi Akar) ve Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan'ın PKK terör örgütüyle ilgili endişeleri ve üyelerin bununla başa çıkmak için yeterince çaba gösterip göstermediği konusundaki sözlerini dinledim. Bunu aşmanın bir yolu olduğunu düşünüyorum. Sonunda oraya ulaşacağımızı düşünüyorum. Bu süreçte tüm üyeleri ve onların endişelerini dinlememiz çok önemli ve Türkiye'yi de mutlaka dinliyor olacağız."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!