banner2

İngiltere, Fransa ve ABD'den Kıbrıs'ta provokasyon hamlesi! 'Türkiye'ye gözdağı veriyorlar'

Türkiye'yi Yunanistan'ı kullanarak kışkırtmaya çalışan Batılılar şimdi de Kıbrıs'ta provokasyonlara başladılar. Fransa'nın Kıbrıs'ta askeri faaliyet göstermesinin ardından İngiltere ve ABD de Kıbrıs'ta askeri faaliyet göstermeye başladı.

Dünya 19.12.2022, 11:05 19.12.2022, 11:25
Abone ol
İngiltere, Fransa ve ABD'den Kıbrıs'ta provokasyon hamlesi! 'Türkiye'ye gözdağı veriyorlar'

Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde Batılılar tarafından desteklenen terör örgütü YPG/PKK'ya karşı kara harekatı düzenleme hazırlığındayken Kıbrıs'tan provokasyon haberi geldi. 

'TÜRKİYE'YE GÖZDAĞI VERİYORLAR' 

Geçtiğimiz hafta Kıbrıs'a gelen Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle Rumlarla ortak eğitim düzenlerken, ABD ve İngilter'de Kıbrıs'a ayak bastı. 15 Aralık günü düzenlenen iki farklı tatbikatta, ABD'lilerin helikopterlerini, İngilizlerin de jetlerini uçurduğu bildirildi. Rum-Yunan basını ise söz konusu gelişmeyi 'Türkiye'ye gözdağı' olarak duyurdu. 

FRANSIZ JETLERİ UÇUŞ YAPTI 

Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle, geçtiğimiz hafta Kıbrıs açıklarına gelerek Rum Milli Muhafız Ordusu ile ortak tatbikatlar düzenlemişti. 11 Aralık günü TALOK 22022 kod adı ile düzenlenen tatbikatta, Rumların hava operasyonlarını planlama ve yönetmedeki hazırlığı test edilmiş, bu sırada Rafale jetleri de uçuş düzenlemişti. 

İNGİLTERE RUMLARA EĞİTİM VERDİ 

Fransız uçak gemisinin Kıbrıs'tan ayrılmasının ardından bu sefer İngiltere ve ABD adaya geldi. Aydınlık'ın haberine göre, 15 Aralık günü düzenlenen Afrodik Kalkanı Tatbikatı'nda, İngiliz Hava Kuvvetleri ile Rum Milli Muhafız Ordusu hava savunma eğitimleri icra etti. 

Tatbikatın amacının, hava kuvvetleri konuşlandırma taktikleri konusunda Rum personeli eğitmek, harekat hazırlığı ile hava harekatlarının planlanması ve icrasında standardizasyon seviyesin artırmak olduğu bildirildi. Tatbikat ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Hava savunma sistemleri ile Rum Milli Ulusal Muhafız Ordusu tesislerinin öz savunma sistemleri devreye alınmış ve modern savaş uçakları karşısında gerçekçi koşullarda performansı değerlendirilmiştir.

İngilizlerin Rumlara eğitim verdiği gün denizde de başka bir tatbikat yapıldı. Bu sefer ABD askerleri Rumlara arama kurtarma konusunda eğitim verdi. ABD Deniz Kuvvetleri ile Rum liman ve deniz polisi tarafından düzenlenen CYPUSA 0122 isimli tatbikatta çeşitli deniz ve hava platformları kullanıldı.

'ABD KIBRIS'TAKİ VARLIĞINI ARTIRIYOR'

Yunan basını söz konusu tatbikatı 'Ada'daki Amerikan varlığı artıyor' sözleri ile duyururken Pentapostagma gazetesi haberinde şu sözlere yer verdi: 

Kıbrıs (GKRY) son günlerde ABD, Fransa ve İngiltere gibi önemli güçlerle ortak tatbikatlar programını hayata geçirdi. Dün ABD helikopterleri, bir arama kurtarma tatbikatı kapsamında Kıbrıs üzerinde uçtu. Bu, Türkiye’ye gönderilen açık bir caydırıcılık mesajı idi. Üstelik ortak tatbikat, ABD F-22'lerinin Lefkoşa’ya destek amacıyla Kıbrıs semalarında uçmasından haftalar sonra gerçekleşti. Sadece birkaç gün önce de Lefkoşa'nın Fransız uçak gemisi Savaş Grubu ile bir tatbikat yaptığını hatırlatmakta da fayda var.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!