banner2

İngiltere'de ordu devrede! İşte yakıt krizinde son durum

İngiltere'de büyük krize sürüyor. Benzin istasyonlarındaki yığılmayı hafifletmek ve akaryakıt dağıtımına yardım etmek için ordu görevde. İstasyonların bir kısmı kapalı. Açık olanlarda da stokların tükenmek üzere olduğu ifade ediliyor.

Dünya 28.09.2021, 15:10 28.09.2021, 15:36
Abone ol
İngiltere'de ordu devrede! İşte yakıt krizinde son durum

İngiltere'de yaşanan akaryakıt krizi nedeniyle ordu devrede. Hükümet akaryakıt sorununu çözmek için sınırlı sayıda askeri tanker sürücüsünün, gerektiğinde görevlendirmek üzere hazır durumda bekletileceğini duyurdu.

ASKERLER AKARYAKIT SEKTÖRÜ İÇİN ÇALIŞACAK

Yeterli ve gerekli adımları atmamakla ve krizi yönetememekle suçlanan İngiliz hükümeti, yakıt tedarik zincirinde oluşan sorunları ve yakıt talebindeki artışları hafifletmeye yönelik ek önlemler açıkladı. 

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Kabine Ofisinden yapılan ortak açıklamada, İngiliz ordusundaki tanker sürücüsü askerlerin, gerektiğinde en çok ihtiyaç duyulan yerlere yakıt sevkiyatı için hazır duruma getirileceği bildirildi. Askeri sürücülerin özel eğitim alacağı ve sektör ile sorunsuz şekilde çalışmalarının sağlanacağı duyuruldu. 

Öncelikli olarak devreye girmek üzere 75 ordu personeli şoförün hazırda bekletileceği, daha sonra 150 şoförün gerekli görüldüğünde müdahale edeceği bildirildi. İhtiyaca göre aynı sayıda askeri personelin yine destek için görevlendirilebileceğini ifade edildi. 

ingiltere marketler

STOKLAR BİTTİ BİTECEK

BP, petrol istasyonlarının üçte birinde iki ana tip yakıtın kalmadığını açıklamıştı. Yaklaşık 5.500 bağımsız istasyonu temsil eden Petrol Perakendecileri Derneği de üyelerinin yüzde 50`si ila yüzde 90`ının benzinin tükendiğini duyurmuştu. Geri kalan istasyonlarda da stokların kısa süre içinde tükenmesi bekleniyor.

HÜKÜMET STOKLARIN TÜKENMESİNİ VATANDAŞA BAĞLADI

BP ve Tesco Alliance, ülkede bazı petrol istasyonlarını kapatacağını duyurmuş, ardından akaryakıt istasyonları önünde uzun kuyruklar oluşmuştu. Bazı istasyonlarda yakıt kalmadığı görülmüştü.

Bakanlar, benzin istasyonları önünde oluşan kuyruklardan ve stokların tükenmesinden ihtiyaçlardan fazlasını satın alanları sorumlu tuttu. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, araç sahiplerinde oluşan panik satın almalarının yavaşladığını ifade etti.

ingiltere benzin krizi

10 BİN GEÇİCİ VİZE İLE ÇÖZÜM ARAYIŞI 

İngiltere'de tır ve kamyon şoförü eksikliğinden kaynaklanan tedarik sorunları bazı süpermarketlerde rafların boş kalmasına yol açtı. İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng, geçici önlem olarak tedarik zincirine ek kapasite sağlayacağını ifade etti.

Özellikle Noel'de oluşabilecek bir sıkıntıdan endişe eden İngiltere, tedarik sorununa çözüm bulabilmek için yurt dışından 5 bin ağır vasıta sürücüsü ile 5 bin 500 tavukçuluk sektörü çalışanına 3 ay süreli geçici vize vermeyi planlıyor. 

Ülkede mevcut nakliye aracı sürücüsü sayısı, ihtiyaç duyulan rakamın 100 bin altında.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!