banner2

İngiltere'de Liz Truss'un koltuğuna kim oturacak? Listede sürpriz isim var

İngiltere'de Liz Truss'ın istifasının ardından başbakanlık koltuğuna kimin oturacağı merak konusu oldu. Rishi Sunak ve Penny Mordaunt bir kez daha yarışın favorileri arasında gösteriliyor ancak listede sürpriz bir isim de var.

Dünya 21.10.2022, 08:39 21.10.2022, 09:09
Abone ol
İngiltere'de Liz Truss'un koltuğuna kim oturacak? Listede sürpriz isim var

İngiltere Başbakanı Liz Truss dün yaptığı açıklamayla istifa etti. Truss, Başbakanlık Ofisi 10 Numara önünde yaptığı açıklamada, büyük bir ekonomik ve uluslararası istikrarsızlık döneminde göreve geldiğini belirterek, aileler ve işletmelerin faturalarını nasıl ödeyecekleri konusunda endişeli olduğunu kaydetti.

45 günlük süre sonunda istifasını veren Liz Truss'un yerine kimin geleceği merak konusu oldu. Bunun için bir kez daha Muhafazakar Parti içinde seçime gidilecek. Truss'ın bir önceki seçimdeki rakipleri Rishi Sunak ve Penny Mordaunt bir kez daha yarışın favorileri arasında gösteriliyor. Ancak listede sürpriz bir isim de var. O da Boris Johnson. İşte başbakanlık yarışındaki aday isimler...

Boris Johnson: 58 yaşında. Theresa May'in istifasının ardından Başbakanlık görevine geldi. Ali Kemal'in torununun çocuğu olarak tanınıyor. Beş bakan dahil 50'yi aşkın hükümet görevlisinin istifası sonrası Temmuz'da Muhafazakar Parti'nin liderliğini bıraktı.

Boris Johnson'ın gazetecilikten başbakanlığa uzanan çalkantılı kariyeri

Jeremy Hunt: 55 yaşında. Kwasi Kwarteng'İn yerine Liz Truss tarafından Hazine Bakanlığına getirildi. Eski sağlık ve dışişleri Bakanı. Brexit karşıtlığıyla tanınıyor ancak daha ölçülü bir tarzı var. Merkez sağ geleneksel Muhafazakarlara hitap ediyor.

İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt oldu | Stratejik Düşünce  Enstitüsü

Penny Mordaunt: 49 yaşında, Eski Savunma Bakanı. 2016'da Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin çok muhtemel olduğunu, Birleşik Krallık’ın bunu engelleyemeyeceğini ve ciddi bir göç akını olacağını iddia etmişti. 2019 yılında Birleşik Krallık’ın ilk kadın Savunma Bakanı olarak görev yaptı, Johnson göreve geldiğinde işine son verildi. Parlamento işlerinden sorumlu bakanlık görevini yürütüyor.

Rishi Sunak: 42 yaşında, Eski Hazine Bakanı. Rishi Sunak'ın yükselişi Theresa May hükümetinde aldığı bakan yardımcılığı göreviyle başladı. Johnson hükümetinde Hazine Bakanlığı görevine getirilerek maliyenin sorumluluğu verildi. Ekonomik yaklaşımlarının çok farklı olduğunu söyleyerek istifa etti.

Ben Wallace: 52 yaşında, Boris Johnson döneminde Penny Mordaunt'un yerine Savunma Bakanlığına getirildi. Truss kabinesinde Savunma Bakanlığı görevinde kaldı. Rusya ile Ukrayna savaşındaki tutumu ve Afganistan'dan tahliyelerdeki başarısı nedeniyle Muhafazakar basının gözdesi.

Defence Secretary Ben Wallace could resign if Jeremy Hunt scraps defence  spending boost | World News | Sky News

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!