banner2

İngiltere'de iflas kabusu! Yüzde 60 artış gösterdi

İngiltere'de ekonomik kriz her geçen gün artıyor. Hayat pahalılığı, düşük talep ve yüksek maliyetler sebebiyle bir yıl içinde iflas eden restoran sayısı yüzde 60 artış gösterdi. Restoran sahiplerini ise oldukça zorlu bir kış dönemi bekliyor.

Dünya 08.12.2022, 18:02 08.12.2022, 18:02
Abone ol
İngiltere'de iflas kabusu! Yüzde 60 artış gösterdi

İngiltere'de salgın ve ardından başlayan Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ekonomik kriz bir hayli artmış durumda. Enflasyon 41 yılın zirvesine çıkarken hizmet sektörü de oldukça zor durumda.

İFLAS EDEN RESTORAN SAYISI YÜZDE 60 ARTTI

Muhasebe, vergi danışmanlık şirketi Mazars'ın verilerine göre, İngiltere'de son bir yılda kepenk kapatmak zorunda kalan restoran sayısı yüzde 60 artarak 1.567'ye ulaşırken, bu restoranların 453'ü son 3 ay içerisinde kapandı.

İngiltere'de iflas eden restoran sayısı geçen yıl 984 olarak kayıtlara geçmişti.

'RESTORANLARI OLDUKÇA ZORLU BİR KIŞ DÖNEMİ BEKLİYOR'

Mazars Ortaklarından Rebecca Dacre yaptığı açıklamada şunları aktardı:

İngiltere'de restoranlarda iflaslar salgın dönemindekinden daha fazla. Maliyetlerdeki artış, kredi maliyetlerindeki yükseliş, zayıflayan tüketici talebi oldukça olumsuz bir birleşim oluşturuyor. Restoran sahipleri bu zamana kadar bu kadar negatif unsurun bir araya geldiğini görmedi. Normal koşullarda Noel dönemi işletmeler için destekleyici bir dönemdir. Restoranları oldukça zor bir kış dönemi bekliyor.

İNGİLTERE'DE ENFLASYON SON 41 YILIN ZİRVESİNDE

İngiliz ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 daralırken, İngiltere Merkez Bankası ülkenin resesyona girdiğini duyurmuştu.

Ülkede bu yılın kasım ayında gıda fiyatları yüzde 14,6 artış kaydetmişti.

İngiltere'de enflasyon, özellikle enerji ve gıda fiyatları öncülüğünde yükselişini sürdürerek ekimde yıllık bazda yüzde 11,1 ile 41 yılın zirvesine çıkmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!