banner2

İngiltere'de enflasyon 41 yılın zirvesinde! Gıda krizi baş göstermeye başladı

İngiltere'de hükümetin önlem almaması halinde ülke bir gıda kriziyle karşı karşıya kalabilir. Batters, "İngiliz meyve ve sebze tedarikinin geleceği tehlikedeyken, ülke daha büyük bir gıda arzı krizine doğru uyurgezer bir şekilde ilerliyor." dedi.

Dünya 06.12.2022, 20:30
Abone ol
İngiltere'de enflasyon 41 yılın zirvesinde! Gıda krizi baş göstermeye başladı

İngiliz Ulusal Tarım Sendikası (NFU) Başkanı Minette Batters, 

 İngiliz hükümetine yükselen enerji, gübre ve maliyetler karşısında çiftçiyi desteklemesi çağrısında bulunarak, aksi halde ülkenin olası bir gıda kriziyle karşılaşabileceğini söyledi.

GIDA ALARMI: 'ÜLKE UYURGEZER ŞEKİLDE KRİZE İLERLİYOR'

Batters, "Küresel oynaklığın dünyanın gıda üretiminin istikrarını, gıda ve enerji güvenliğini tehdit ettiği bir zamanda İngiliz gıda sektörü tehdit altında. Korkarım, İngiliz meyve ve sebze tedarikinin geleceği tehlikedeyken, ülke daha büyük bir gıda arzı krizine doğru uyurgezer bir şekilde ilerliyor." ifadelerini kullandı.

Ülkede gübre fiyatlarının 2019'dan bu yana 3 kattan fazla yükseldiğini kaydeden Batters, yem ve mazot fiyatlarının da söz konusu dönemde yüzde 75'in üzerinde artış kaydettiğini ifade etti. İngiltere'de kasımda gıda fiyatları yüzde 14,6 artış kaydetmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!