banner2

İngiltere Başbakanı Boris Johnson neden istifa edecek?

İngiltere'de Maliye Bakanı Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid'in 5 Temmuz tarihinde Başbakan Boris Johnson'a tepki göstererek istifa etti. Bunun sonrasında İngiltere Başbakanı Boris Johnson istifa edeceğini açıkladı. Bu olay kısa sürede dünya gündemine oturdu. Peki İngiltere Başbakanı Boris Johnson neden istifa edecek?

Dünya 07.07.2022, 11:47 07.07.2022, 11:49
Abone ol
İngiltere Başbakanı Boris Johnson neden istifa edecek?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın istifa haberi gündemde yerini aldı. İngiltere'de Maliye Bakanı Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid'in 5 Temmuz tarihinde Başbakan Boris Johnson'a tepki göstererek istifa etti. İngiltere'de 42  hükümet üyesinin istifa etmesi sonrasında İngiltere Başbakanı Boris Johnson neden istifa edeceğini duyurdu. Peki İngiltere Başbakanı Boris Johnson neden istifa edecek?

İNGİLTERE BAŞBAKANI BORIS JOHNSON NEDEN İSTİFA EDECEK?

İngiltere'de siyasi kriz yaşanıyor. İngiltere Boris Johnson hükümeti, bir gün içinde dördü kritik konumdaki 42 hükümet üyesinin istifa etti. Bu olay sonrasında siyasi kriz yaşanırken 5 Temmuz tarihinde İngiltere Maliye Bakanı Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid istifasından sonra 6 Temmuz günü de Ulaştırma Bakanı Laura Prott ile Aile ve Çocuklardan Sorumlu Bakan Will Quince görevlerinden istifa etti. 

Bu bakanlıklardan sonra bakan yardımcıları ve danışmanları da dahil kabinedeki pek çok kişi de görevini bıraktığını duyurdu. 24 saatte İngiltere hükümetinden toplamda 42 isim istifasını açıkladı. Kabineye yeni isimler atanırken İngiltere Başbakanı Boris Johnson ilk başta istifa etmeyeceğini söyledi.

Daha sonra Başbakanlık ofisinde toplanan kabine üyeleri arasında , Johnson’un gitmesini isteyenler ve görevde kalmasını destekleyenler ikiye ayrıldı. İngiliz basınının da baskısıyla İngiltere Başbakanı Boris Johnson, istifa edeceğini açıkladı.

İNGİLTERE BAŞBAKANI BORIS JOHNSON İSTİFA

Boris Johnson, pandemide kendi koyduğu yasakları ihlal ederek başbakanlık konutunda defalarca parti verdiği ortaya çıktı.

Taciz iddialarına rağmen Chris Pincher’ı Muhafazakâr Parti’nin Parlamento Grup Yöneticisi olarak ataması da Başbakan Johnson'a karşı duyulan güvenin zedelenmesine sebep oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!