İngilizlerden insanlık dışı uygulama! Mültecilere elektronik kelepçe takacaklar

Mültecileri para karşılığı Ruanda'ya gönderme planları bozulan İngiltere, insanlık dışı uygulamalar gerçekleştirme yoluna gitti. Hükümetin 'tehlikeli rotalar' olarak  damgaladığı yollardan gelenlere elektronik kelepçe takılacak. 

Dünya 21.06.2022, 11:43 21.06.2022, 12:36
Abone ol
İngilizlerden insanlık dışı uygulama! Mültecilere elektronik kelepçe takacaklar

Göçmenleri para karşılığı Ruanda'ya gönderme planları AİHM tarafından bozulan İngiltere'de Boris Johnson hükümeti yeni planını uygulamaya soktu. Bu kapsamda, ülkeye 'tehlikeli rotalar' olarak belirlenen yerlerden giriş yapanlara elektronik kelepçe takılacak.

PLAN BU HAFTA UYGULAMAYA KONULACAK

İçişleri Bakanlığı'nın bir yıllık pilot olarak nitelendirdiği ve bu hafta başlayacak plan, sınır dışı edilmekle karşı karşıya kalan yetişkinleri kapsayabilir, bazılarına sokağa çıkma yasağı uygulayabilir veya yeni kurallara uymayanların gözaltına alınmasına ve yargılanmasına izin verebilir.

"ÇOK SAYIDA KİŞİYİ GÖZALTINDA TUTACAĞIZ" 

İngiltere İçişleri Bakanlığı açıklamasında, 'Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) durdurma kararına rağmen, Ruanda'ya gönderme icraatından vazgeçmeyen hükümetin bir sonraki uçuşa hazırlandığı' vurgulanarak şöyle denildi: "Yasaların izin verdiği kadar çok sayıda kişiyi gözaltında tutacağız, ancak mahkeme, geçen salı günkü uçuşta olması gereken bir kişinin serbest bırakılmasına karar verirse, eğer uygunsa o kişiyi elektronik takibe alacağız" dedi.

İçişleri Bakanlığı açıklamasında, 'Ruanda'ya gönderilme kararına itiraz edenlere' de elektronik kelepçe takılabileceğine işaret edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!