banner2

İngilizler panikte: Erdoğan seçimi alırsa Afrika'yı kaybederiz

İngiltere merkezli BBC, Türkiye'nin Afrika ile artan ilişkilerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçilmesi halinde daha da güçleneceğine dikkat çekti. Söz konusu haberde "Erdoğan, ekonomik, askeri ve diplomatik fırsatları gördü. Ankara ile kıta arasındaki bağ, ancak Erdoğan yeniden seçilirse daha da güçlenecek gibi görünüyor. Kılıçdaroğlu'nun Afrika'yı öncelik haline getirme olasılığı daha düşük. Erdoğan, Çin ve Almanya'ya yaptığı ziyaretler kadar, Senegal'i 4 kez ziyaret etti." ifadelerine yer verildi.

Dünya 25.05.2023, 10:04 25.05.2023, 10:45
Abone ol
İngilizler panikte: Erdoğan seçimi alırsa Afrika'yı kaybederiz

Adaylar yüzde 50 barajını aşamayınca Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı.

Türkiye, 28 Mayıs'ta yeniden sandık başına gidecek ve ülkeyi hangi liderin yöneteceğine karar verecek.

İlk turdaki oy oranlarına bakıldığında ve anket sonuçları ele alındığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttfakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önünde favori.

İngiltere merkezli BBC, "Türkiye'deki seçim, Afrika'da neden yakından takip ediliyor?" başlıklı bir habere imza attı.

Söz konusu haberde Türkiye'nin Afrika'daki etkisinin son 20 yılda büyük ölçüde arttığı, pazar günkü cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerini kim kazanırsa kazansın, kıta ile ilişkileri bir sonraki adımda nereye götüreceğini düşünmek zorunda olacağı belirtildi.

"ERDOĞAN SEÇİLİRSE BAĞ YENİDEN KUVVETLENECEK''

İngiliz merkezli haberde 2003 yılında Başbakanlık koltuğuna oturan Erdoğan'ın, Afrika'ya gittikçe artan bir ilgi gösterdiği ve kıta ile güçlendirilmiş iş birliği tohumlarının onun döneminde atıldığına dikkat çekildi ve şunlar kaydedildi;

"Ekonomik, askeri ve diplomatik fırsatları gördü. Ankara ile kıta arasındaki bağ, ancak cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden seçilirse daha da güçlenecek gibi görünüyor." 

''KILIÇDAROĞLU GÖZÜNÜ BATI'YA ÇEVİRDİ''

Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise gözünü Avrupa'ya ve Batı'ya çevirdiği belirtilirken "Afrika'yı öncelik haline getirme olasılığı daha düşük. Erdoğan kazanırsa bu ilişkiyi daha da geliştirmesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu'nun kazanması Afrika'yı öncelikler listesinde alt sıralara itebilir.'' görüşü paylaşıldı.

''ALTINLARINIZ İÇİN BURADA DEĞİLİZ'' SÖZLERİ HATIRLATILDI

Söz konusu haberde Türkiye'nin kıta ile yıllık ticaretinin 2003 ile 2021 arasında 5,4 milyar dolardan 34,5 milyar dolara yükseldiğine ilişkin veri de paylaşıldı.

Diğer bazı ülkelerin yaptığı gibi Türkiye'nin sömürgeci olarak kıtada bulunmadığına vurgu yapılan haberde, dönemin Başbakanı Erdoğan'ın Gabon'a ziyareti sırasında söylediği "Afrika Afrikalılarındır, biz sizin altınlarınız için burada değiliz." sözü hatırlatıldı.

ASKERİ İLİŞKİLER

Türkiye ile Afrika arasında askeri ilişkilere de değinilerek şu ifadeler kullanıldı;

''Bayraktar TB-2 SİHA, Libya, Ermenistan ve Ukrayna'da değerini kanıtladı. Şimdi ise Batı Afrika'nın Sahel bölgesinde mükemmel bir silah olarak sunuluyor. Mart ayında, Mali'nin başkenti Bamako'daki havaalanına insansız hava araçları ulaştı. Türkiye, Mali'nin yanı sıra Burkina Faso, Togo ve Nijer'e de insansız hava aracı sattı. Benin ile de görüşmelere başladı. Ayrıca Fas, Tunus, Etiyopya, Nijerya ve Somali, Türk yapımı SİHA'ların bilinen müşterileri.''

30 ÜLKEYLE ANLAŞMALAR İMZALANDI

İngiliz merkezli haberde zırhlı araçlar, mayın temizleme araçları, sensör ve gözetleme sistemleri ile silahların, Türkiye'nin son dönemde Afrika ülkeleriyle imzaladığı anlaşmalar kapsamında yer aldığı ifade edildi.

Alman Uluslararası ve Güvenlik İşleri Enstitüsü'nün raporuna göre, söz konusu kıtadaki toplam 30 ülkenin Türkiye ile güvenlik alanında mutabakata vardığına işaret edildi.

TÜRK FİRMAYI DÜŞÜNÜYORLAR

Askeri ve ticari anlaşmalara ek olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika ile bağları güçlendirme konusunda çok aktif olduğu, Ankara'nın 2005 yılında Afrika Birliği'nin gözlemci üyesi statüsü kazandığı kaydedildi. Haberde şunlar aktarıldı;

''Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin ve Almanya'ya yaptığı ziyaretler kadar, Senegal'i 4 kez ziyaret etti. Nereye giderse gitsin, iş delegasyonu da beraberinde gitti. Bu da Dakar Olimpik Yüzme Havuzu ve Doğu Afrika'nın en büyük stadyumu olan Ruanda'daki Kigali Arena gibi önemli altyapı projelerinin Türk şirketlerine verilmesiyle sonuçlandı. Yakın zamanda Uganda, Kenya sınırına demiryolu inşa etmekten sorumlu Çinli bir firmayla sözleşmesini iptal etti. Bunun yerine bir Türk firmasıyla el sıkışmayı değerlendiriyor.''

Türkiye'nin, kıtadaki yumuşak gücünü TRT Afrika'yı yayın hayatına başlatmasıyla artırmaya devam ettiğinin altı çizildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!