banner2

İngiliz donanmasında 'nükleer' rezaleti! Acil soruşturma başlatıldı: Savunma Bakanı brifing verdi

İngiliz Kraliyet donanması büyük bir skandala imza attı. Nükleer silahlı bir Trident denizaltısındaki reaktör odasında yaşanan soruna işçilerin bulduğu çözüm ülkede büyük bir kaosa neden oldu. Konuya ilişkin acil soruşturma başlatılırken Savunma Bakanı da brifing verdi. Bakın nükleer reaktör nasıl tamir edilmiş?!

Dünya 01.02.2023, 13:20 01.02.2023, 14:32
Abone ol
İngiliz donanmasında 'nükleer' rezaleti! Acil soruşturma başlatıldı: Savunma Bakanı brifing verdi

İngiliz Kraliyet donanması büyük bir rezaletle çalkalanıyor. Nükleer silahlı bir Trident denizaltısındaki işçilerin, geminin reaktör odasındaki kırık civataları yapıştırıcı kullanarak tamir ettiği ortaya çıktı. Olayın ortaya çıkmasıyla ülke ayağa kalkarken acil soruşturma emri verildi. 

YAPIŞTIRICI KULLANARAK BİRLEŞTİRİLDİ

HMS Vanguard'daki soğutma borularının onarmındaki skandal, bir inceleme sırasında cıvatalardan birinin düşmesiyle bulundu.

Aşırı sıkma nedeniyle cıvataların başları çıktı. İşçilerse kırılan cıvataları değiştirmek yerine onları yapıştırıcı kullanarak birleştirdi.

Hızlı bir çözüm olarak değerlendirilen bu hatalı onarım mühendisler tarafından fark edilse de usule ilişkin aksaklıkların olduğu bildirilirken bu detaya yer verilmedi.

'BU BİR REZALET'

Bir donanma kaynağı ise gazeteye şunları söyledi: 

Bu bir rezalet. Nükleer ile köşeleri kestiremezsin. Standartlar standartlardır. Nükleer standartlardan asla ödün verilmez.

SAVUNMA BAKANI BRİFİNG VERDİ

Nükleer reaktördeki soğutucu borulardaki izolasyonu tutan yapıştırılmış cıvatalar, işçilerin reaktörü ilk kez tam güce çalıştırmaya hazırlandığı sırada bulundu.

Büyük bir krize neden olmadan ortaya çıkan olayın ardından acil olarak soruşturma başlatıldı. İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallece'ın konuyla ilişkin brifing aldığı belirtildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!